До 53% попуст на испитување на ензимски или липиден статус по избор од Амедела лабораторија

РАСПРОДАДЕНО

До 53% попуст на испитување на ензимски или липиден статус по избор од Амедела лабораторија

Цена

269 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

440 ден.

Попуст

39%

Заштеда

171 ден.

Купени : 6

 • Народен Фронт бр.14

 • 078 208 053; 025 512 500

 • info@amedela.mk

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 07:00 - 17:00 Саб: 08:00 - 13:00

Добивате

Пакет по избор:

Испитување на ензимски статус, цена: 850 ден. 399 ден.

 • LDH( лактат дехидрогеназа)
 • ASAT( аспартат аминотрансфераза)
 • ALAT( аланин аминотрансфераза)
 • Alfa Amilaza
 • gGT ( гама глутамил трансфераза)
 • ALP ( алкална фосфатаза)

Испитување на липиден статус, цена: 440 ден. 269 ден.

 • Вкупен холестерол
 • Триглицериди 
 • HDL Холестерол
 • LDL Холестерол

Услови

 • Купонот може да се искористи од 13.01.2018 до 12.02.2018
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на термин

Опис

Испитување на ензимски статус

Направете комплетна анализа на ензимскиот статус по одлична цена во Амедела Лабораторија.

Ензимите се протеински молекули во клетките кои работат како катализатори во над 5000 биохемиски процеси во нашето тело, и според нивната концентрација во крвта, се откриваат голем број на нарушувања, оштетувања и инфекции на многу витални органи во човечкото тело.

LDH( лактат дехидрогеназа) -  Присутен во многу органи и ткива, вклучувајќи ги црниот дроб, срцето, панкреасот, бубрезите,белите дробови,  скелетните мускули, крвните клетки и лимфното ткиво.

Покачени вредности на LDH во крвта укажуваат на акутно или хронично оштетување на клетките и ткивата поврзани со погоре наведените органи.

ASAT( аспартат аминотрансфераза) и ALAT (аланин аминотрансфераза) – Овие трансферази најчесто се покачени при оштетувања на црниот дроб, и најчесто се испитуваат двата за да се добие подобра клиничка слика. Но овие ензими се присутни и во други орган, како бубрезите, срцето, мозокот, мускулите, па покачени вредности може да се знак и за оштетувања на овие органи.

α-Amilaza    - Овој ензим го лачи и создава панкреасот и плунковите жлезди, и негова покачена или намалена концентрација во серум укажува на неколку медицински состојби, вклучувајќи акутна инфламација на панкреасот, рак на панкреас,  пептичен улкус,  жолчни камења(холециститис) ...

gGT ( гама глутамил трансфераза) -  Присутен е во црниот дроб, жолчното кесе, слезенката, панкреасот и бубрезите. Овој ензим главно укажува на оштетувања на црниот дроб или заболувања, кои најчесто се предизвикани од прекумерна употреба на алкохол, токсични супстанци. Најчесто се испитува заедно со ALP ( алкална фосфатаза), и доколку двата ензими се покачени во крвта, тогаш се работи за оштетување на црниот дроб или жолчните канали.

ALP алкална фосфатаза) – Абнормална концентрација на овој ензим во крвта индицира проблем со црниот дроб, жолчното кесе или коските. Сепак, може да укажува и на неисхранетост, тумор на бубрезите, проблеми со цревата, проблеми со панкреасот или сериозна инфекција.

Испитување на липиден статус

Со липидниот статус се прави проценка за ризик од кардиоваскуларни заболувања. Пациентите треба да се припремат пред земање на примерокот, со гладување од 12 часа до земањето на крвта.

Амедела – Дијагностичка Биохемиска лабораторија започна со работа на 01.06.2016 година. Станува збор за нова, современа лабораторија со најнова технологија на апарати и реагенси, високо стручен кадар со сите соодветни обуки за квалитетни, точни и прецизно изработени анализи.

Тимот на Амедела го сочинуваат Доктор специјалист по медицинска биохемија, биохемичари и медицински лаборанти со долгогодишно искуство. Пациентите во било кое време можат да добијат бесплатна консултација и совет од доктор специјалист, како и бесплатно земање на примерок од дома во реонот на Капиштец (со претходно закажување).

"Вашето здравје ни е на прво место, дозволете да се грижиме за него"

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ