Посетете ја кралската престолнина на Шведска, Стокхолм (22.09-25.09.2023)! Промотивна цена на аранжман од 3 ноќевања со појадок + вклучен авионски превоз од ТА Ариес во вредност од 30 318 ден. (489€) по цена од 28 802ден. (465€)

Цена

28802 ден.

Вредност

30318 ден.

Попуст

5%

Заштеда

1516 ден.

Добивате

Понудата е по лице и вклучува пакет од 3 ноќевања (4 дена):

 • Авионски превоз на наведената релација Скопје – Стокхолм – Скопје со WizzAir (авионска карта со рачен багаж 8кг)
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром во Стокхолм
 • Сместување во хотел 3**  во  центарот на Стокхолм на база 3 ноќевања со појадок  https://www.fridhemsplan.se/
 • Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето

*Програмата за патувањето можете да ја видите во делот ОПИС
 

Услови

 • Купонот може да се искористи од 22.09.2023 до 25.09.2023
 • Купонот може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Пред да го купите купонот задолжително јавете се во агенцијата за да се информирате за слободни места и да направите резервација 
 • По купување на купонот потребно е да потпишете договор за патување.
 • Задолжително патничко осигурување
 • Пријавување за факултативните излети при резервација во агенција
 • За реализација на аранжманот потребен е минимум од 20 патници
 • Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пр: застој на
  граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и сл.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.
 • Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
 • Доколку не го искористите купонот се следат општите услови за патување
 • Откако зделката е завршена, рокот е поминат или резервацијата е направена средствата за истиот не може да бидат рефундирани

Во цената не е вклучено:

 • Трансфер Битола-Скопје-Битола 15 Еур
 • Сет карти за градски транспорт Стокхолм (бус+воз+фери) за 3 дена 28 Еур -задолжително за екскурзиите
 • Факултативна посета Градината на кралевите- Стариот град-Црквата Ридархолмскиркан- Седермалм
 • (70 Еур)
 • Факултативна посета Ѓургарден-Музејот на Викинзите-Васа музејот-АББА музеј (70 Еур)
 • Факултативна посета Градското собрание – островите Фјадерхолмарна (70 Еур)
 • Доплата за поголем багаж (инфомации во агенција)
 • Туристичка такса во хотел 2 еур/ден
 • Влезници за културно историските музеи (не се вклучени во цената на екскурзиите)
 • Патничко осигурување
 • Сите неспоменати трошоци

Опис

Стокхолм е еден од најубавите градови во Европа… Тој е главен град на Кралството Шведска и има околу 2 милиони жители. Сместен на 14 острови, често се нарекува Венеција на Северот. Стокхолм бил основан од старите Нормани и бил главен град на нивното кралство долго време. Денес тој е град со чудесна убавина и големи културно-историски споменици… Во Стокхолм треба да ги видите: Кралската палата – официјалната резиденција на шведските монарси, Кралската опера – една од најголемите куќи од овој тип во светот , Театарот Готланд, уметничкиот кварт Скансен, најстариот дел од градот познат како Ридархолемен итн… Бројните трговски центри даваат можност за одличен шопинг, додека на крајот од денот можете да се забавувате во еден од популарните клубови до доцна во ноќта.

Програма за патувањето:
 

1 ДЕН. Петок, 22.09.2023  Скопје – Стокхолм

Собир на групата два часа пред поаѓање на аеродромот во Скопје, а најдоцна во 17.00 часот. Лет за Стокхолм во 18:45 часот. Слетување во Стокхолм во 21:45, трансфер до хотел, со краток вовед во шведската престолнина „каде-што-како“. Сместување во хотел во центарот на Стокхолм. Ноќевање1.

д, да имате традиционално шведско домашно готвење или редовно мени. Завршувајќи го стариот град пешки ќе одиме до Ридархолмен „Островот на витезите“, е мало островче во центарот на Стокхолм, Шведска. Островот е дел од стариот град и има голем број приватни палати кои датираат од 17 век. Главното обележје е црквата Ридархолмскиркан, која се користела како кралска погребна црква на Шведска од 17 век до 1950 година, и каде што почиваат и голем број претходни шведски монарси закопани таму. Западниот крај на островот дава прекрасен панорамски и фотографски поглед на заливот Ридарфјарден, кој често го користат ТВ-новинарите со градското собрание на Стокхолм во позадина. Статуата на Биргер Јарл, која традиционално се смета за основач на Стокхолм, стои на столб пред палатата Бонде, северно од црквата Ридархолм. Завршување на денот со враќање во градината на кралевите или со превоз до Фјалгатан, која е улица во областа Кронан на Седермалм во Стокхолм. Улицата е 27,8 метри над Солт Лејк и е позната по прекрасниот поглед над влезот на Стокхолм и најцентралните делови на градот, со можност за шопинг на јужниот остров. Врќање во хотелот. Слободна вечер. Ноќевање 2.

3 ДЕН. Недела, 24.09.2023  Ѓургарден-Музејот на Викинзите-Васа музејот-АББА музеј

Појадок. Факултативна екскурзија (70 Еур) со транспорт и траект до Ѓургарден „старите кралски ловишта“ со посета на историскиот музеј на кој е изложена изложбата „Викиншко злато“ или Музејот на Викинзите кој е на 350 м музејот Васа, а потоа пешки 800 m за да го посетиме музејот Васа . Аба Музејот е алтернатива за оние кои би сакале да го посетат. Една од највпечатливите атракции на овој остров е музејот Васа. Пристигнувајќи во музејот Васа, ќе го прескониме редот за чекање  и  ќе влеземе директно внатре за да го видиме џиновскиот воен брод што влезе во историските книги – нема да биде изненадување зошто! Со нашиот водич, ќе дознеме сè за најдобро зачуваниот брод во светот, бродот Васа, вклучително и кога бил изграден, зошто потонал и како бил спасен. На оваа сеопфатна пешачка тура, ќе го видиме Стокхолм од вода – глетка од која застанува здивот, и ќе посетиме не еден туку два острови во внатрешноста на градот. Обично ја завршуваме оваа турнеја во музејот Васа по кратка обиколка со водич, па можеби ќе продолжите сами да уживате во многуте одлични експонати. Турата завршува по разгледување со водич во музејот Васа. На истиот остров има многу избор за посета на други музеи на пример: Скансен, музеј АББА, кои можат сами да се истражат. Враќање во хотел. Слободна вечер. Ноќевање 3

4 ДЕН. Понеделник, 25.09.2023  Градското собрание – островите Фјадерхолмарна – трансфер до аеродром

Појадок Факултативна ексурзија (70 еур) го градското собрание, а потоа одиме со брод до островите Фјадерхолмарна. Со одличен  архитект, вешти работници, топ локација,  градското собрание на Стокхолм е ремек-дело. Шетајќи низ островот на благородништвото, можете да видите една од најпознатите знаменитости на Стокхолм преку водата на езерото Маларен – зградата во далечината е, погодувате, градското собрание на Стокхолм. Комплетна со кула на врвот со три златни круни, која свети на сончева светлина, таа е светилник што се гледа од многу делови на градот. Ќе влеземе внатре како што прават гостите на Нобеловиот банкет во декември секоја година  низ Сината сала и Златната сала, пречекани со неверојатна архитектура. Кога ќе помислат на градските сали, повеќето луѓе не се премногу импресионирани, но ќе бидете кога ќе го видите ова, ветуваме! За да го завршиме, ќе ја завршиме нашата турнеја со прекрасниот поглед на езерото што можете да уживате од терасата на градското собрание во Стокхолм, со можност за  фотографирање . Нашата екскурзија продолжува кон најблискиот архипелаг во Стокхолм. Fjäderholmarna – архипелаг, рај во близина на Стокхолм кој е лесно достапен од градот, а особено од островите Фјадерхолмарна. Ќе се упатеме овде за да уживаме во автентични вибрации и низа независни продавници, студиа за уметници и ресторани – вклучувајќи одличен пиварски паб. Fjäderholmarna е група острови лоцирани на само 30 минути возење со брод од центарот на Стокхолм Strömkajen.  Прошетајте покрај морето и откријте локални шведски занаети. Главниот остров Фједерхолмарна – Stora Fjäderholmen – е просперитетна локација и неговите чудни улици се наредени со уметнички студија и независни продавници. Земете парче керамика во Fjäderholmarnas Krukmakeri или рачно ткаен текстил во Textiltrycket. Задолжителна посета за сладовкусците, Solberga Konfektyr нуди широк спектар на шведски бонбони, вклучувајќи желе со вкус на облак, додека Fjäderholmarna Choklad е еден за чокохоличарите. Јадете и пијте на Fjäderholmarna Fjäderholmarnas Brewery and Brewpub, лоцирани веднаш до пристаништето на Stora Fjäderholmen, ве покануваат на „комплетно искуство со занаетчиско пиво“. Нарачајте свежо пиво директно од резервоарот или пробајте флаширана сорта – од пилснер и ИПА до витко. Персоналот ќе ве води за тоа кој пијалак ќе оди со избраното јадење.
Друг квалитетен летен ресторан е Rökeriet Fjäderholmarna. Доколку сакате да уживате во ручекот како пикник на карпите, делот за намирници нуди голем број јадења за носење, вклучувајќи сендвичи со ракчиња, салати и чадени ракчиња. Ако го посетите во зима, Fjäderholmarnas Krog – вистинска класика на архипелагот во Стокхолм – нуди шведски „julbord“ (божиќно бифе) и други традиционални јадења. Враќање во хотел. Организиран трансфер за аеродром во 18.00 часот. Лет за Скопје. Пристигнување во Скопје. Трансфери по градови.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.