Мај во Стокхолм! Промотивна цена на четиридневен аранжман од 3 ноќевања со појадок во хотел Fridhemsplan + вклучен авионски превоз од ТА Ариес во вредност од 26 598 ден. (429€) по цена од 25 268 ден. (408€)

Цена

25268 ден.

Вредност

26598 ден.

Попуст

5%

Заштеда

1330 ден.

Добивате

Понудата е по лице и вклучува пакет четиридневен аранжман:

 • 3 ноќевања со појадок во хотел со 3* Fridhemsplan, лоциран во областа Кунгшолмен во центарот на Стокхолм
 • Авионски превоз на наведената релација Скопје – Стокхолм – Скопје со WizzAir (авионска карта со рачен багаж 8кг)
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром во Стокхолм
 • Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето

Услови

 • Купонот може да се искористи од 01.05.2023 до 01.06.2023
 • Купонот може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Пред да го купите купонот задолжително јавете се во агенцијата за да се информирате за слободни места и да направите резервација.
 • По купување на купонот потребно е да потпишете договор за патување.
 • Задолжително патничко осигурување
 • Пријавување за факултативните излети при резервација во агенцијата!
 • За овој аранжман важат Општите услови за патување на агенциите членки на СКТМ
 • Доколку не го искористите купонот се следат општите услови за патување
 • Откако зделката е завршена, рокот е поминат или резервацијата е направена средствата за истиот не може да бидат рефундирани

Во цената не е вклучено:

 • Трансфер Битола-Скопје-Битола со доплата од 15 евра по лице
 • Сет карти за градски транспорт Стокхолм (бус+воз+фери) за 3 дена  со доплата од 22 евра по лице, задолжително за екскурзиите
 • Факултативна посета на Стариот Град и музејот Васа, Градското собрание и Седермалм или Дротингхол се доплаќа 70 евра по лице
 • Доплата за поголем багаж (инфомации во агенција)
 • Туристичка такса во хотел се доплаќа 2 евра од ден
 • Влезници за културно историските музеи
 • Патничко осигурување
 • Сите неспоменати трошоци

Опис

Стокхолм е еден од најубавите градови во Европа… Тој е главен град на Кралството Шведска и има околу 2 милиони жители. Сместен на 14 острови, често се нарекува Венеција на Северот. Стокхолм бил основан од старите Нормани и бил главен град на нивното кралство долго време. Денес тој е град со чудесна убавина и големи културно-историски споменици… Во Стокхолм треба да ги видите: Кралската палата – официјалната резиденција на шведските монарси, Кралската опера – една од најголемите куќи од овој тип во светот , Театарот Готланд, уметничкиот кварт Скансен, најстариот дел од градот познат како Ридархолемен итн… Бројните трговски центри даваат можност за одличен шопинг, додека на крајот од денот можете да се забавувате во еден од популарните клубови до доцна во ноќта.

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕТО

1 ДЕН. Петок, 12.05.2023  Скопје – Стокхолм

Собир на групата два часа пред поаѓање на аеродромот во Скопје, а најдоцна во 17.00 часот. Лет за Стокхолм во 18:45 часот. Слетување во Стокхолм во 21:45, трансфер до хотел, со краток вовед во шведската престолнина „каде-што-како“. Сместување во хотел во центарот на Стокхолм. Ноќевање 1.

2 ДЕН. Сабота, 13.05.2023  Стокхолм -Стариот град на Стокхолм, Џургарден  и  музејот Васа

Појадок.  Слободен ден за прошетка и одмор. Можност за организиран разглед на градот со водич (70 Еур).
Средновековен стар град, зачуван воен брод од 1600-тите, живописно возење со траект и пешачка обиколка на Стариот град на Стокхолм и музејот Васа е загарантирано прекрасно искуство.

Не е тајна дека Стариот град и музејот Васа се две од најдобрите атракции во Стокхолм, но како ќе ги доживеете зависи од вас! На нашата  прошетка во Стариот град во Стокхолм и музејот Васа, ги проверуваме скриените скапоцени камења на овие омилени градови во една тура. Ќе започнеме од најстариот дел на Стокхолм, Стариот град, каде што бил основан град некогаш, поточно 1252 година, со нашиот  водич низ тесните улички и преку калдрманите патеки за да ги откриете Кралската палата, катедралата во Стокхолм и главниот плоштад Сторторгет со своите шарени градби, често видени на Инстаграм. Откако ќе ги пронајдеме сите места што мора да ги видиме, ќе скокнеме на еден од јавните фериботи и оставете го да ве однесе преку пристаништето до островот Џургарден. Една од највпечатливите атракции на овој остров е музејот Васа. Пристигнувајќи во музејот Васа, ќе го прескониме редот за чекање  и  ќе влеземе директно внатре за да го видиме џиновскиот воен брод што влезе во историските книги – нема да биде изненадување зошто! Со нашио водич, ќе дознеме сè за најдобро зачуваниот брод во светот, бродот Васа, вклучително и кога бил изграден, зошто потонал и како бил спасен. На оваа сеопфатна пешачка тура, ќе го видиме Стокхолм од вода – глетка од која застанува здивот, и ќе посетиме не еден туку два острови во внатрешноста на градот. Обично ја завршуваме оваа турнеја во музејот Васа по кратка обиколка со водич, па можеби ќе продолжите сами да уживате во многуте одлични експонати. Турата завршува по разгледување со водич во музејот Васа. На истиот остров има многу избори за посета на други музеи на пример: Скансен, музеј АББА, кои можат сами да се истражат. Враќање во хотел. Слободна вечер. Ноќевање 2.

3 ДЕН. Недела, 14.05.2023  Стокхолм – пешачка обиколка на Градското собрание и  Седермалм

Појадок. Слободно време во Стокхолм за индивидуално разгледување, обиколки и шопинг.
Можност за факултативна екскурзија (70 Еур) каде што комбинираме посета на Градското собрание на островот Кунгшолмен и прошетка по Седермалм со професионален водич за влез во градското собрание на Стокхолм.
Со одличен  архитект, вешти работници, топ локација,  градското собрание на Стокхолм е ремек-дело. Шетајќи низ островот на благородништвото, можете да видите една од најпознатите знаменитости на Стокхолм преку водата на езерото Маларен – зградата во далечината е, погодувате, градското собрание на Стокхолм. Комплетна со кула на врвот со три златни круни, која свети на сончева светлина, таа е светилник што се гледа од многу делови на градот. Влезете внатре како што прават гостите на Нобеловиот банкет во декември секоја година и валцерирајте низ Сината сала и Златната сала, пречекани со неверојатна архитектура. Кога ќе помислат на градските сали, повеќето луѓе не се премногу импресионирани, но ќе бидете кога ќе го видите ова, ветуваме! За да го завршиме, ќе ја завршиме нашата турнеја со прекрасниот поглед на езерото што можете да уживате од терасата на градското собрание во Стокхолм, а доколку сакате, фотографирајте .
Södermalm: зачудувачки поглед, девојка со тетоважа со змеј, микро-пиварница и додадете малку историја и онаа која е дом на многу историја Придружете ни се на прошетка каде што новото се среќава со историското (познато како хипсторик) додека цик-цак возиме низ улиците на Седермалм. Истражување на приказни за локален бар на фантомска пиварница во која се служат најдобрите пива во Шведска на бившата работничка класа и градски егзекуции од минатото – сето тоа во амбиентот на Милениумската трилогија на Стиг Ларсон. Честопати наречен Söders höjder (јужни висини), Södermalm нуди некои од најдобрите погледи на градот. Така, ние, се разбира, ќе направиме задолжителна станица за да уживаме во прекрасниот поглед на Стариот град на Стокхолм, Балтичкото Море и хоризонтот на градот.

Пред да завршиме, ќе го посетиме вториот остров, Ридархолмен (Островот на благородништвото), каде што благородните палати и една од најстарите згради во Стокхолм, црквата Ридархолмен, го опкружуваат плоштадот посветен на основачот на градот. Островот Ридархолмен е еден од нашите омилени, кој нуди беспрекорен поглед на брегот на езерото во Стокхолм. Тоа ќе ви предизвика гускање или ќе го испразните преостанатиот простор на вашиот фотоапарат! И тука го имате, нашата приватна пешачка турнеја во Стариот град на Стокхолм, совршен вовед во градот и одличен почеток. Одвојте слободно време за да го проверите кафулето или продавницата за сувенири Палас. Враќање до хотелот во попладневните часови. Ноќевање 3.

4 ДЕН. Понеделник, 15.05.2023  Стокхолм – палата Дротнингхолм 

Појадок. Слободен ден со можност за факултативна посета на палатата Дротингхолм (70 еур).
Што ви дава добро сочуваната палата, театар и павилјон од 1600-тите? Светско наследство на УНЕСКО. На нашата приватна прошетка во палатата Дротнингхолм, ќе патуваме со брод за да ја истражиме палатата Дротнингхолм и нејзините градини. Вртете се назад во времето додека се качувате на пароброд од 1800-тите со вашиот приватен водич и направете едночасовно патување до езерото Маларен до палатата Дротнингхолм, крстарејќи по третото по големина езеро во Шведска што минува низ внатрешноста на градот Стокхолм. Како што пливате подлабоко во селата, навивајќи се меѓу островите, на далечината ќе се појави жолта зграда, која полека се приближува. Стигнавте во величествената палата Дротнингхолм на модата што првпат беше користена. Што е толку посебно за Дротнингхолм, прашувате? Извонредно добро сочуваната палата и околните терени ѝ донесоа на оваа поранешна летна резиденција од 1600-тите, место на списокот на светско наследство на УНЕСКО во 1991 година. Дополнително, составен од театарот на палатата Дротнингхолм, кинескиот павилјон и Палас паркот, дефинитивно е место каде што можете да потрошите многу од време. Лесно достапни за сите, локалното население често може да се види како шетаат во паркот или како пикнуваат под дабовите дрвја додека кучињата играат во паркот за кучиња на својот посебен остров. Ако тоа не е доволно, тоа е и постојана резиденција на кралот и кралицата на Шведска. Тие се иселиле овде во 1981 година, и биле првите членови на кралското семејство што ја направиле оваа палата постојан дом. Оттогаш, тие ги одгледуваат своите деца во мирно опкружување и сега ги пречекуваат внуците да трчаат по стапките на нивните родители. На нашиот кралски излет, ќе уживаме во обиколката на палатата проследена со лежерна прошетка низ градините до кинескиот павилјон и назад. Два часа подоцна, време е да го фатиме бродот назад во Стокхолм.Враќање во хотел. Организиран трансфер за аеродром во 18.00 часот. Лет за Скопје. Пристигнување во Скопје. Трансфери по градови.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.