Традиционални чешки пецива! До 36% попуст на чоколадно, овошно или солено Chimney по избор во Crispy - Chimney Cakes & Coffee

Цена од

69 ден.

Цена

ден.

ден.

Опција Ве молиме одберете една од наведените опции!

Купени: 226

 • бул. Партизсански Одреди 64Б 1-пр бр.1а, Скопје

  Одведи ме таму

  076 455 501

Добивате

Опции на понудата:

Овошно Chimney 69 ден.
Чоколадно Chimney 89 ден.
Солено Chimney 89 ден.

*Составот може да го погледнете во делот Опис

Овошни:

 • Вишна, Малина, Шумско овошје, Јаболка, редовна цена: 100 ден

Чоколадни:

 • Snickers, Mars, Twix, M&M’s, Oreo, Bounty, редовна цена: 130 ден. 
 • KitKat, редовна цена: 120 ден. 

Солени:

 • Вегeтаријански, редовна цена: 100 ден.
 • Пилешка шунка, редовна цена: 110 ден.
 • Македонски, редовна цена: 120 ден. 
 • Кулен, редовна цена: 130 ден.
 • Пршута, редовна цена: 140 ден. 
 • Печеница, редовна цена: 140 ден. 
 • Сланина, редовна цена: 140 ден.
 • Ајвар, редовна цена: 100 ден.
 • Хумус, редовна цена: 100 ден.

*Локалот нема да работи во периодот од 01.01 до 08.01.2020

Услови

 • Купонот може да се искористи од 16.12.2019 до 10.02.2020
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Понудата важи за седење и носење, не важи за доставување
 • Локалот нема да работи во периодот од 01.01 до 08.01.2020
 • За сите дополнителни додатоци потребно е да си доплатите во локалот
 • За нарачка на 5 или повеќе chimney cakes потребно е да се направи нарачка

Опис

Првиот познат запис што укажува на видовите, печени на ротирачки ражен, датира од средновековието. Некаде во 1450 година, а го има во ракописот од Хајделберг. Во описот се споменува лента од нараснато тесто кое се мота во форма на спирала. Пред печење се премачкувал со жолчка од јајце...

Од Трансилванија доаѓа првиот познат рецепт за Kürtőskalács. Содржан е во готвачот на грофицата Марија Микеш од Забола (1784). Тука не се споменува засладување во пoдготовката. Тоа се среќава во готвачот на Кристоф Симаи (1795) од Горна Унгарија (денешна Словачка). Тределникот од Шаколка има слична подготовка: пред печење површината на колачот се посипува со сецкани oреви, бадеми..., а шеќер се додава по печењето.
Во 1876 година, во Готвачот на тетка Рези (‘Rézi néni Szakácskönyve’) издаден во Сегед, бил објавен првиот рецепт во кој колачот се попрскува со шеќер пред печење и се пече додека не се создаде карамелизирана глазура.

Состав на Chimney:

Овошни:

 • Вишна (полнење вишна, ванила крем/сладолед, прелив)
 • Малина (полнење малина, ванила крем/сладолед, прелив)
 • Шумско овошје (полнење шумско овошје, ванила крем/сладолед, прелив)
 • Јаболка (полнење јаболка, ванила крем/сладолед, прелив од карамела)

Чоколадни:

 • Snickers (крем, сникерс, кикирики, шлаг/сладолед, прелив од карамела)
 • Mars (крем, марс, лешници, шлаг/сладолед, прелив од карамела)
 • Twix (крем, твикс, плазма, шлаг/сладолед, прелив од карамела)
 • M&M’s (крем, m&m’s, шлаг/сладолед, прелив од чоколадо)
 • Oreo (крем, орео, шлаг/сладолед, прелив од чоколадо)
 • Bounty (крем, баунти, шлаг/сладолед, прелив од чоколадо)
 • Kit Kat (крем, кит кат, плазма, шлаг/сладолед, прелив од чоколадо)

Солени: 

 • Вегетаријански (кашкавал, топено сирење, марула, домат, краставица, маслинки)
 • Пилешка шунка (шунка, кашкавал, топено сирење, марула, домат, краставица)
 • Македонски (сирење, путер, марула, домат, пиперка)
 • Кулен (кулен, кашкавал, топено сирење, марула, домат, краставица)
 • Пршута (пршута, кашкавал, топено сирење, марула, домат, краставица)
 • Печеница (печеница, кашкавал, топено сирење, марула/рукола, домат, краставица)
 • Сланина (сланина, кашкавал, топено сирење, марула/рукола, домат, краставица)
 • Ајвар (ајвар и сирење)
 • Хумус (хумус, марула/рукола, домат, краставица, маслинки)

*Tестото на благите chimney cakes се прави со шеќер & цимет, какао или кокос по избор на купувачот

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.