50% попуст на пакет од 3 третмани мезопорација + 3 третмани лед ласер од Др ВАИС Естетик центар и ординација во вредност од 13 860 ден. по цена од 6930 ден.

Вредност

13860 ден.

Попуст

50%

Заштеда

6930 ден.

ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧИНИ

 • Ул. Водњанска 60, лок.9 (Мајка Тереза)

  Одведи ме таму

  078 334 450; 02 3179 011

  drvais.mk@gmail.com

Добивате

Пакет од:

 • 3 третмани мезопорација (времетраење на еден третман е 20 мин.)
 • 3 третмани лед ласер (времетраење на еден третман е 10 мин.)

Услови

 • Купонот може да се искористи од 19.03.2019 до 20.05.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација

Опис

МЕЗОПОРАЦИЈА

Мезопорацијата е третман со кои по пат на наизменични струи од одредена фрекфенција се внесуваат биоактивни супстанции што со класичната примена, тешко или речиси никогаш не може да се аплицираат длабоко во мезодермот. Утврдено е дека при ваквото нанесување на препаратите, како и кај примената на досегашните биолошки третмани, речиси околу 10% од активната супстанција продира во подлабоките слоеви на кожата. Исто така, познато е дека одредени биоактивни супстанци, со голема молекулска структура не можат да навлезат низ кожата. Мезотерапијата без игли, односно мезопорацијата, сепак овозможува апсорпцијата на примените активни супстанции (хијалуронска киселина, колаген, витамини и други био-стимуланси), да се зголеми до 99% на длабочина од 1 cм или до 65% на длабочина од 6 см, што обезбедува навистина извонредна можности во различни естетски третмани.

Третманот мезопорација се препорачува за кожа од 20 до 70 години, бидејќи според типот на кожата се користи соодветен коктел. Времетраењето на третманот е од 15 до 20 минути Се препорачува серија од 4 третмани, по еднаш во неделата за да се постигнат најдобри резултати.

Механизам на делување

Клеточната мембрана е составена од двоен липиден слој, што ја дели цитоплазмата (во која најчесто се одвиваат сите процеси на хемиско разградување на хранливите материи и создадавање енергија потребна за сите клеточни функции и животни активности), од надворешната содржина. Преку липидната клеточна мембрана, молекулите може да преминат преку дифузија кон строго дефинирани биохемиски и електрофизиолошки услови. Составен дел од структурата на овој двоен слој се “протеинските пори“ или “хидрофилните канали“, кои имаат функција да овозможат премин на малите молекули и јони низ клеточната мембрана, која на поинаков начин не може да биде премината. Пред неколку години беше откриено дека овие “канали“ може да бидат краткотрајно активирани, односно отворени и дополнително проширени со посебни физички импулси, со кои се делува на клетката со постапка што се нарекува електропорација.

Поради тоа електропорацијата е феномен индициран со дејство на специфични електрични импулси со точно одредени карактеристики на клеточната мембрана, кои можат да генерираат привремени хидрофилни (водени) канали – мезопори, така што активните супстанци, без разлика дали се работи за козметички препарати или лекови, може преку нив да навлезат во клетката.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.