Дестинација Македонија! 50% попуст на серија на ексклузивни предавања за „Меѓународниот ден на археологијата 2018“ (15.11.2018) од ХАЕМУС – Центар за научно истражување и промоција за културата во вредност од 620 ден. по цена од 310 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Дестинација Македонија! 50% попуст на серија на ексклузивни предавања за „Меѓународниот ден на археологијата 2018“ (15.11.2018) од ХАЕМУС – Центар за научно истражување и промоција за културата во вредност од 620 ден. по цена од 310 ден.

img

Цена

310 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

620 ден.

Попуст

50%

Заштеда

310 ден.

ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧИНИ

 • Skopje, Macedonia

 • 077 432 861

 • [email protected]

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 09:00 - 17:00

Добивате

Серија на ексклузивни предавања за „Меѓународниот ден на археологијата 2018“

 • Несекојдневни предавања за археологијата и културното наследство на Република Македонија
 • Интеракција со предавачите (археолози, антрополози, археоастрономи и класични филолози)
 • Со секоја купена зделка следува обемен водич за културното наследство на Република Македонија

Детали за настанот:

 • Датум: 15.11.2018
 • Локација: ЕУ Инфоцентар, Скопје
 • Почеток на настанот: 19:00 ч.
 • Времетраење: 2,5 часа
 • Јазик: македонски
 • Организатор: ХАЕМУС - центар за научно истражување и промоција на културата

Mastercard Бонус: Купи го овој купон со Mastercard картичка и добиј го по специјална Mastercard цена од 295 ден.

* Разликата ќе ти биде вратена во твојата Grouper торбичка


Услови

 • Купонот може да се искористи од 15.11.2018 до 15.11.2018
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Пред да го купите купонот, потребно е да се информирате во компанијата за слободни места 
 • По купување на купонот, задолжително контактирајте ја компанијата за потврда на место во групата и испратете го купонот на емаил
 • Во цената нема дополнителни трошоци за влезници
 • Оваа тура не важи за лиценцирани туристички водичи и придружници на Република Македонија
 • Mastercard е спонзор на кампањата Дестинација Македонија. Секоја зделка купена со Mastercard картичка ја добивате по специјална Mаstercard цена.

Опис

Центарот за научни истражувања и промоција на културата ХАЕМУС, на 15.11.2018 со почеток во 19:00 часот во ЕУ Инфоцентарот во Скопје, ќе организира серија на ексклузивни предавања повод „Меѓународниот ден на археологијата 2018“.

Настанот е од промотивен карактер и се прави во соработка со Archaeological Institute of America, една од најголемите и највлијателните стручни археолошки организации во светот, a основната цел е популаризација на македонската археологија и културното наследство кое потекнува од нашата држава. Меѓународниот ден на археологијата е светски настан кој ја слави археологијата и ја подигнува свеста за неа како наука, во исто време обезбедувајќи можност за учество на јавноста во археолошките активности и дебати. Говорниците на овој настан ќе имаат свои презентации од по 15 мин. по што публиката ќе има можност да ги прашува и да дебатира на зададената тематика.

Меѓународниот ден на археологијата за 2018 во Република Македонија е во подорганизација на УНЕСКО клуб ХАЕМУС под мотото на УНЕСКО за „Отворени едукативни ресурси“ (ОЕР), како и под мотото на Европската година за културното наследство. Настанот е кофинансиран од Министерството за култура на Република Македонија во рамките на годишната програма за култура за 2018 година.

Говорници на настанот:

1,Д-р Лидија Ковачева (ЕвроБалкан, Скопје) Чумата низ антиката, Византија и средновековието и нејзиното восприемање во  македонските народни преданија

2,Јулијана Иванова (Локален археолошки и историски музеј „Теракота“, Виница) Мистеријата на виничките „икони“

3,Д-р. Олгица Кузмановска (Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Природно-математички факултет, Институт за физика, Скопје) Небото над Кокино и неговото значење за ритуалите од бронзеното време

15 минути пауза

4, Аница Ѓорѓиевска (НУ Завод и Музеј Битола, Битола) Хераклеа Линкестис - Бисер на антиката

5,Душко Темелковски (НУ Завод и Музеј Прилеп, Прилеп) Стибера - македонската Помпеја

6, Д-р Никос Чаусидис (Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Институт за историја на уметноста со археологија, Скопје) „Речни народи“ во Северното Принцрноморје и во Македонија

 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ