50% попуст на електроепилација со радиобранови на 10 влакна од Др ВАИС Естетик центар и ординација во вредност од 820 ден. по цена од 410 ден.

Цена

410 ден.

Вредност

820 ден.

Попуст

50%

Заштеда

410 ден.

Купени: 6

 • Ул. Водњанска 60, лок.9 (Мајка Тереза)

  Одведи ме таму

  078 334 450; 02 3179 011

  [email protected]

Добивате

Електроепилација со радиобранови за 10 влакна

Услови

 • Купонот може да се искористи од 22.04.2022 до 31.01.2023
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на 078 334 450 или 02 3179 011
 • Цената се однесува на 10 влакна и се препорачува претходна консултација со компанијата во однос на потребниот број купони
 • Доколку не го искористите купонот во предвидениот рок или откако понудата е завршена средствата за истиот не може да бидат вратени

Опис

Електроепилација со радиобранови

Радиобрановите со висока фрекфенција, се релативно нов, но дефинитивно докажан метод за трајно отстранување на влакна, брадавици, хиперкератоза, капиларите и други несовршености на кожата.

Како резултат на делувањето на радиобрановите во фоликулата на влакната ќе се создаде магнетно поле во внатрешноста на фоликулите со силно локално затоплување што пациентот го чувствува како пецкање. Oваа локална температура доведува до коагулација на фоликулата на влакната, така што по неколку третмани во зависност од тежината на коренот на влакното, доаѓа до постојано и целосно уништување, а влакната повеќе не растат.

Активната електрода може да биде игла или пинцета, но бидејќи кератинската структура на влакното е слична на дрвото, а дрвото како што знаеме е изолатор, тоа значи дека влакното е лош проводник на електрична енергија, па и дефинитивно уништување и престанокот на раст на влакната со радиобрановата метод со пинцети речиси е невозможно. Тоа е апсолутно изгубеното време имајќи во предвид дека постојат електроди во форма на:
1) ситните влакненца како мов, се неопходни, кратки и безбојни и се наоѓаат на 1-2мм длабочина во дермисот;
2) средните влакна со пигментацијата се малку подолги и нивниот корен е 3-4мм длабочина во дермисот.
3) големите влакна се долги, густи и темни, а коренот им е на 3-4мм во длабоината на дермисот. Тоа се срамните влакна, пазувите и косата.

Постојат 3 фази во циклусот на раст на влакната: анагена (фаза на раст), кога фоликулите се најдлабоки, колагена (фаза на изумирање), каде што коренот е поплиток и телогена или стационарна кога фоликулот е речиси на површината на кожата.

Иглата ја пласира дозираната енергија таму каде што е потребно, одосно на ниво на фоликулите на дланките. Постојат разни игличасти електроди: игличките од хормиран нерѓосувачки хируршки челик се за пациенти со здрава кожа која добро ја поднесува електролизата. Златите игли и тоа од 24-каратно злато, се за оние со преосетливи кожа, склона на алергии. Златната игла ја ублажува иритацијата на кожата, а црвенилото и благиот оток по епилацијата со оваа иглата се повлекува брзо.

Третата група се состои од термоизолирани иглички кои по целата должина се обложени со специјален изолационен материјал со дебелина од 1 микром, така што само е активна при врвот, односно на ниво на фоликулите на влакната.Oвој вид на игла овозможува долги сеанси на елетроепилација бидејќи интервенцијата е речиси безболна, пациентот има благо чувство на пецкање или релиси не чувствува ништо, во зависност од јачината на струјата и третираната регија, односно тип на кожа. Пречникот на иглите се движи од 0,1 до 0,8мм, времето на експозиција на флеш методот е од 0,002 до 0,006, што пак зависи од третираната регија и полот на пациентот, дали е маж или жена. Заедничка карактеристика на овие игли е прецизно заоблениот врв што не е тап, туку благо заострен или исполиран, така што лесно продира низ обликот на фоликулите, односно отворите од површината ма кожата, во каналот на влакното, оди преку него без проблеми, без оштетување на околното ткиво и ги достигнува водено со правецот на протегање на постоечкото влакно до неговиот корен што во дел од секундата дефинитивно се запалува ако е слабо. Поради подобра спроводливост, кожата може да се премачка со физиолошки раствор.

Апаратот има педала за ногата за насочување на струјата во активните електроди, односно игли, како и звучен сигнал што го означува времето на траење на протокот на струја т.е. флешот по влакното. Ако за времето на протоколот е уклучен и радио апаратот, тогаш ќе имате и директен пренос на електродепилацијата на радиобранови од одредена фреквенција...

И покрај тоа што несаканите влакна се еден од најчестите проблеми на секоја жена, многу од нив се уште не се подготвени да ги отстранат на било кој начин од страв дека тие тогаш ќе биде уште подолги и погусти. Овој страв е целосно неоправдан ако одлучите за современи методи на електродепилацијата, под надзор на квалификувани и искусни терапевти. Покрај тоа, депилацијата мора да биде дел од редовна нега на секоја жена, па и на мажот, бидејќи влакната не се само естетски, туку и хигиенски и здравствен проблем, во многу случаи.

Епилацијата со игла бара многу искуство, мирна рака и остар вид, бидејќи иглата треба да се постави точно во фоликулата на влакното, ако се сака трајно да уиштување, во спротиво неправилно извршената епилација го оштетува околното ткиво, а не и влакното што и понатаму расте, а околу него настануваат последиците од нестручната интервенција во вид на изгореници, дамки и лузни.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.