Сам реагирај, сам превенирај! Промо цена на GenoScope тест преку ДНК примерок за откривање на индивидуални ретки и чести болести, индивидуален одговор на телото на лекови, генетско потекло, лични карактеристики и wellness од Nuclein Health

Цена

11500 ден.

Добивате

GenoScope тест од nuclein health кој преку целосен DNA тест го одредува Вашиот индивидуален ризик за ретки и чести болести, Вашиот индивидуалниот одговор кон разни лекови, Вашето генетско потекло, лични карактестики и wellness
 
+ Персонализиран генетски извештај кој е разбирлив, научно-издржан, сеопфатен (~50 страни), и ефективен во пренесување на важните информации
+ Персонализирани препораки 
за секоја генетска информација поврзана со Вашето здравје, кои се однесуваат на Вашите лични потреби, поддржуваат превенција на болести, и промовираат здрави навики
+ Nuclein health 101: a guide генетски прирачник кој ќе Ви помогне да ги разберете Вашите резултати, како и нивните импликации.
 
*Подетално прочитајте во делот ОПИС
 
Упатство: по купување на Grouper купонот
1. По купување на купонот, пишете мејл на [email protected] во кој ќе ги наведете следниве информации: име и презиме, адреса за достава на китот (кутијата) за тестирање, телефонски број, како и кодовите од купонот 
2. Во рок од 7 до 10 дена на Вашата адреса ќе добиете кит (кутија) за тестирање кој ќе ги содржи сите потребни материјали и информации за земање на биолошки примерок - брисови од букалната слузокожа (внатрeшната страна од образот)
3. Откако ќе го земете примерокот потребно е да го испратите назад, по што од примерокот ќе биде изолирана Вашата ДНК и ќе биде направена анализа со генотипизација на микрочип (анг. microarray genotypization):
 • За сите од Скопје: откако ќе го земете примерокот (брисовите од букалната слузокожа), јавете се на +389 78 56 29 36 за китот да го подигнат. Подигнувањето е бесплатно.
 • За сите надвор од Скопје: откако ќе го земете примерокот (брисовите од букалната слузокожа), јавете се се на курирската служба која Ви го доставила китот, за да го подигнат истиот. Транспортот е бесплатен.

Персонализираниот генетски извештај, заедно со препораките и прирачникот ќе го добиете на e-mail адреса. 

*Подетално за активација на купонот прочитајте во УСЛОВИ

Услови

 • Купонот може да се искористи од 20.05.2023 до 30.07.2023
 • По купување на купонот потребно е да креирате профил на https://nuclein.me
 • Во текот на денот ќе добиете e-mail за верификација од [email protected] 
 • На линкот од меилот потребно е да се внесат кодовите од купонот заедно со лични податоци за достава (име, презиме, адреса, телефон, e-mail)
 • По 8-10 недели на меилот со кој сте го креирале профилот ќе го Ви биде доставен резултатот
 • Доколку не го искористите купонот во предвидениот рок или откако понудата е завршена средствата за истиот не може да бидат вратени

Опис

Замислете дека живееме во свет во кој здравството наместо да се фокусира само на лечење на болести - нè одржува здрави, млади, и витални. И замислете дека можеме да погледнеме во нашите гени и да дознаеме како да изградиме подобри навики, да ги направиме правилните избори, и да ги превенираме болестите. Токму ова го овозможува nuclein health - стартап за целосни генетски тестови, фокусирани на прецизно здравје и превенција на болести. Разгледајте ја нашата веб-страница: www.nuclein.me.

Ризик за чести (полигенски) болести

 • Честите (полигенски) болести се предизвикани од стотици или илјадници генетски варијанти во многу гени. Нивното појавување не зависи само од генетскиот ризик, туку и од надворешните фактори и начинот на живот. Така што, доколку дознаете дека имате висок ризик за некоја честа болест, можете да преземете конкретни превентивни мерки со кои ќе го спречите нејзиното развивање. Според Вашиот полигенски ризик-скор (анг. Polygenic Risk Score - PRS), дознајте во која група на ризик спаѓате (низок, средно-низок, среден, средно-висок или висок) за развој на разни чести болести (околу 50), како што се коронарна срцева болест, дијабетес, хипертензија (висок крвен притисок), инфаркт, длабока венска тромбоза, болести на тироидната жлезда, лупус и други автоимуни болести, остеопороза, мигрени, депресија, биполарно нарушување, некои видови на рак, и многу други (наведени во demo report на www.nuclein.me).

Носителски статус на ретки (моногенски) болести

 • Важно е да се знае носителскиот статус на ретки (моногенски) болести, затоа што иако најголем дел од нив нема да се појават кај нас - сите ние сме носители на неколку од нив. Ако и нашиот потенцијален партнер е носител на истата болест, постои 25% веројатност таа да се појави кај нашите деца. Не го препуштајте ризикот на веројатност и проверете дали сте носител на некоја од ретките болести покриени со нашиот тест (околу 100), како што се автозомно-рецесивните Вилсонова болест (анг. Wilson disease), Гошеова болест (анг. Gaucher disease), хемофилија (анг. hemophilia), фенилкетонурија (анг. phenylketonuria), дефицит на глукоза-6-фосфат дехидрогеназа (анг. glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency, G6PD deficiency) и многу други  (наведени во demo report на www.nuclein.me).
 • Во овој дел има и резултати за некои автозомно-доминанти болести (кои се појавуваат кај нас), како што се фамилијарен рак на дојка (анг. familial breast cancer, гени BRCA1/BRCA2), фамилијарна аденоматозна полипоза (анг. familial adenomatous polyposis, гени APC/MUTYH), Ли-Фраумени синдром (анг. Li-Fraumeni syndrome, ген TP53), фамилијарна хиперхолестеролемија (анг. familial hypercholesterolemia, гени  APOB/LDLR), малигна хипертермија (анг. malignant hyperthermia, ген RYR1) и други (наведени во demo report на www.nuclein.me). Овие болести се вклучени во тестот затоа што може рано да се детектираат со чести прегледи, тестови и снимања, но и да се превенираат со промена на начинот на живот, и други превентивни мерки.

Одговор на лекови (фармакогенетика)

 • Не ни одговара на сите истиот лек или истата дозa од лекот, бидејќи гените и генетските варијанти го одредуваат нашиот индивидуален одговор на лекови. Преку анализа на генетските варијанти кои влијаат на метаболизмот на лековите, фармакогенетиката може да предвиди најдобриот третман со лекови, при тоа подобрувајќи ја ефикасноста и намалувајќи ги несаканите ефекти. Дознајте каков е Вашиот одговор за повеќе од 150 лекови (наведени во demo report на www.nuclein.me).

Генетско потекло

 • Можете ли да претпоставите од каде на планетата Земја потекнувате? Дознајте повеќе за Вашето уникатно потекло, откријте ги тајните на Вашите претци, и раскажете некоја приказна од Вашето далечно минато. Генетиката дефинитивно има потенцијал да ни го подобри здравјето и квалитетот на животот, но може да биде и забавна и поучна.

Лични карактеристики и wellness
Што е тоа што нè прави различни од сите останати? Дозннајте повеќе за Вашите карактеристики, преференци и тенденции. Дали Вашата љубов за кафето е запишана во гените? Дали можете на гените да им го препишете тоа што не сакате да јадете брокули и слични горчливи зеленчуци? Или пак тоа што можете да трчате и да трчате долги дистанци, ама не баш најбрзо? Дојзнате со тестот на nuclein health!

Не заборавајте: подобро е да се спречи, отколку да се лечи.
nuclein health

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.