Уживајте во традиционален амбиент оваа есен (19.10-30.11.2019)! До 43% попуст на ноќевање со појадок за две лица + тура со АТВ мотори по избор во Куќа на Мијаците во Ростуша, Маврово

Цена од

2150 ден.

Цена

ден.

ден.

Опција Ве молиме одберете една од наведените опции!

Вредност

3100 ден.

Попуст

31%

Заштеда

950 ден.

Купени: 6

 • Етно-ресторан „Куќа на Мијаците“, (Под Бигорски Манастир) Општина Маврово и Ростуша, Македонија

  Одведи ме таму

  070 378 333

  kukanamijacite@gmail.com

Добивате

Опции на понудата:

Ноќевање со појадок за две лица 3,100 ден. (50 еур)
2,150 ден. (35 еур)
Тура со ATВ мотори за две лица 3,600 ден. (58 еур)
2,350 ден. (38 еур)
Ноќевање со појадок за две лица + тура со ATV мотори 7,500 ден. (121 еур)
4,500 ден. (73 еур)

*Со овој купон добивате и 20% попуст на услугите во ресторанот

*Времетраење на турата 2:30-3 часа

Услови

 • Купонот може да се искористи од 19.10.2019 до 30.11.2019
 • Купонот може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Понудата може да се користи од недела до четврток!
 • Задолжителна е претходна резервација!
 • Доплати:
 • За дете од 0-7 год. сместувањето е бесплатно
 • За дете од 7-14 год. се доплаќа 895 ден.
 • Сите доплати се вршат директно во Куќа на Мијаците

Одберете Тим Билдинг патување во Дестинација Македонија! Пополнете ја оваа ФОРМА и ние ќе ви ја испратиме најдобрата понуда!

Потребна ви е фактура? Нема проблем. Има 2 начини.

 • Купете ги купоните со картичката од вашата фирма и пишете ни на invoicing@grouper.mk
 • Сакате да платите преку e-banking? Побарајте про-фактура на invoicing@grouper.mk
 • Во маилот навете ги следните податоци: име и адреса на вашата команија, корисничко име на Grouper профилот, линк од зделката и број на купони.

Опис

Куќа на Мијаците

Познатото славјано-македонско племе Мијаци, коешто е еден од главните етнички супстракти на македонскиот народ, во минатото ги населувало главно пределите на областите Горна (Голема) и Долна (Мала) Река, распоредени североисточно од градот Дебар и опкружени од планините Љуботрн, Шар-Планина, Кораб, Бистра и Стогово, но нивниот животен простор ги зафаќал и селата од етно-географската област Дримкол, сè до Вевчани, Струшко. Меѓутоа, Мијаци имало и надвор од овие области. Така, Мијаците ги населувале и Смилево (Битолско), Папрадишта и Ореше (Велешко), Ехлоец и Лавчани (Кичевско), Крушево и др., а во мијачките села спаѓаат и Маврово, Леуново и Никифорово. Со текот на времето, како по- знати печалбари, Мијаците во голем број се населиле и во Солун, Битола, Скопје, Бугарија (Лом, Видин, Свиштов, Софија и на други места). Денес најголемиот дел од Мијаците е раселен насекаде по нашата Татковина, но и во светот. Сепак, еден значителен дел останал да живее во своите историски предели. Од овој славен род се и денешните Македонци што живеат во селата од околината на Река, кои во текот на османлиското ропство ја примиле мухамеданската вероисповед. Се смета дека славното мијачко племе, коешто ги дало нашите најистакнати црковни, просветни, културни и општествени дејци, потекнува од некој древен царски или благороднички род. Во прилог на оваа претпоставка е и високоразвиената духовна и ма- теријална култура на Мијаците. Низ историјата тие се одликува-ле со највозвишените човечки карактеристики: вера, благочестие, родољубие, целомудреност, ученољубивост, трудољубие, храброст, решителност. Напојувани од бистрите води на православната христијанска вера, тие оставиле голем и траен белег на духовната култура на македонскиот народ, што, пак, силно се одразило и на материјалната култура. Како мошне добри еснафи, трговци, печалбари, работници, уметници, Мијаците умееле да го впијат најдоброто и најубавото од различните култури со кои се среќавале, и наученото да го воплотат во својот секојдневен живот. На тој начин се создала една посебна мијачка култура, којашто се карактеризира со високи естетски дострели. До ден денес надалеку се прикажува за посебно убавата мијачка архитектура, за уникатната, аристократска мијачка носија, за длабоките по значење, народни мијачки обичаи... А тука е, секако, и традиционалната мијачка храна, препознатлива по гурманскиот префинет вкус. Нашата Куќа на Мијаците, изградена потполно во стилот на мијачката градителска традиција, има за цел да го доближи до Вас духот на мијачката култура од секој аспект: местоположба, амбиент, историја, храна. Уживајте во престојот и во духот на славното мијачко минато!

Куќа на Мијаците се наоѓа веднаш под Бигорски манастир препознатлив по својата богата историја. Повеќе за Бигорски Манастир може да прочитате на следниов ЛИНК.

Grouper интересни факти за Маврово

 • Името Маврово значи Црно Поле и ѝ било дадено на областа по некоја голема битка во минатото. Мавровското (Црно) Поле, било потопено во 1953 година, со цел да се создаде Мавровското Езеро. 
 • Старата селска црква „Свети Никола“, што зимно време се наоѓа на суво, лете како да плови по езерото, пркосејќи ѝ на човечката интервенција.
 • Маврово е познато по еден од најубавите ски-центри во Македонија што е сместен на падините на планината Бистра.
 • Кога сте во Маврово, никако не пропуштајте ја можноста да се прошетате до манастирот „Свети Јован Бигорски“, најрепрезентативниот споменик на архитектонско-уметничкото наследство на регионот.
 • Во бачилата направени во планински стил можете да се сончате на планинското сонце со планински чај, варена ракија и туршија и да уживате во облините на снежната кралица Бистра.
 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.