Тиркизно море и песочни плажи во Кушадаси, Турција (01.06-11.06.2019) До 33% попуст на 10 ноќевања со појадок или појадок и вечера + превоз во хотел со 2* или 3* по избор од Вардар Екпрес

Цена

ден.

ден.

Опција Ве молиме одберете една од наведените опции!

Вредност

8618 ден.

Попуст

29%

Заштеда

2480 ден.

Купени: 2

 • ул. 343 - бр.13 Ново Маало , спроти Холидеј Инн

  Одведи ме таму

  3 118 263

  info@vardarexpress.com, booking@vardarexpress.com

Добивате

Понудата е по лице за 10 ноќевања по избор (01.06-11.06.2019)

Опции на понудата:

10 ВВ ноќевања во хотел со 2* 8,618 ден. (139 еур)
6,138 ден. (99 еур)
10 НВ ноќевања во хотел со 3* 18,538 ден. (299 еур)
12,338 ден. (199 еур)

Во понудата е вклучено:

 • Автобуски превоз на релација Скопје - Кушадаси - Скопје
 • Организација и реализација на патувањето
 • Туристички придружник за време на патувањето

Услови

 • Купонот може да се искористи од 01.06.2019 до 11.06.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Пред да го купите купонот задолжително јавете се во ТА Вардар Експрес за да го резервирате вашиот термин за патување
 • По купување на купонот јавете се во агенцијата за да ја потврдите резервацијата
 • Важат општите услови на СКТМ и ТА Вардар Експрес
 • Поаѓање на 31.05.2019 во следните часови:
 • Скопје - 10:00 ч. пред агенција Вардар Експрес на паркингот спроти хотел Holiday Inn
 • Велес - Мотел Македонија - 10:30 ч.                                                      
 • Неготино - Бензиска пумпа Мак Петрол 11:00 ч.
 • Гевгелија - Бензиска пумпа Шимов 12:00 ч.
 • Организирани трансфери од: 
 • Битола - спортска сала 09:00 ч.
 • Прилеп - бензиска пумпа Лук Оил 09:30 ч.
 • Кавадарци - гранична полиција 10:30 ч.

Опис

Кушадаси (Kuşadasi) е приморско место во Турција и многу популарно летувалиште на Егејското море. Некогаш мало туристичко место, денес туристичка атракција за туристите од Велика Британија, Ирска, Холандија, Белгија и од земјите на поранешна Југославија. Според пописот од 1995 во Кушадаси живеат некаде околу 50.000 луѓе, додека во текот на летниот период бројот на туристи во Кушадаси расне и до 1 милион.

Кушадаси - денес

Споменатиот полуостров доминира со погледот, доколку се приоѓа кон Кушадаси преку море или ако се прелетува со авион. На полуостровот се наоѓаат тврдина, светилник и мала зоолошка градина.

24 километри јужно од Кушадаси се наоѓа национален парк, од кој се пружа поглед на соседната Грција и островот Самос. Во околина на Кушадаси се наоѓаат и античките градови Ефес (18 км), Дидим, Пријена и Милет.

Кушадаси - историја

Низ вековите Кушадаси бил познат и како Неаполис, Новиот Ефес и Scala Nuova. Во античко време , на местото на денешен Кушадаси, се наоѓал античкиот град Неаполис, кој бил под управа на еден од тогаш најснажните градови на Средоземјето, Ефес. Во непосредна близина на Неполис, се наоѓале градовите Маратезион и Пигале, кои наводно биле оснивани од страна на болните војници на кралот Агамемнон во текот на Тројанската војна. Со слабеењето на Ефес, почнува тмурно и крваво доба за Неаполис кое трае се до средниот век. Во 15 век, градот (Scala Nuova) бил под управа на трговците од Венеција и Џенова. Во 1413 година турците предводени од страна на султанот Мехмет Челебија, го освојуваат и пљачкаат градот кој од тогаш, па до денешен ден е турски.

Современиот назив градот го добива по полуостровот на излезот од градот (Островот на гулабите - тур. Güvercin Adası). Називот всушност е кованица од два збора (тур. ada) и птица (тур. kuş)

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.