Спротиставете и се на остеопорозата! 40% попуст на 5 третмани магнетотерапија во Центар за физикална и кинезитерапија Laser Med во вредност од 2500 ден. по цена од 1500 ден.

Цена

1500 ден.

Вредност

2500 ден.

Попуст

40%

Заштеда

1000 ден.

 • ул. Методија Шаторов - Шарло бр.15/1-10, Скопје (зад Тобако 2, спроти Equilibrium)

  Одведи ме таму

  02 246 6021, 070 338 754

  laser_med@yahoo.com

Добивате

5 третмани магнетотерапија (времетраење на еден третман: 30 мин.)

Услови

 • Купонот може да се искористи од 14.07.2019 до 31.08.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација
 • Понудата важи и за мажи и за жени

Опис

Остеопорозата претставува метаболичка болест на коските. Се карактеризира со намалена количина на коскено ткиво во нормално минерализиран коскен матрикс. Жените многу почесто страдаат од остеопороза отколку мажите. Фрактурите од остеопороза се скоро двапати почести кај жените. Најзасегнати се жените кои се во менопауза или кои ја поминале оваа фаза од животот. Никогаш не е премногу рано, ниту премногу доцна за да започнете да преземате мерки за заштита од оваа тивка болест.

Магнетотерапија

Уште во времето на откривањето на магнетната сила, се верувало дека таа невидлива енергија има некое лековито својство. Обидите на нејзино користење во лекувањето се движеле од поставување на едноставни постојани магнети на заболените делови на телото, па се до поставување на целото тело во едно големо константно магнетно поле. Веќе тогаш се забележани првите случаи на излекување и подобрување на состојбата кај заболувања кај кои тоа никако не би требало да се очекува. Пулсното магнетно поле (кое денес се употребува во физиотерапијата) делува пред се на станичната мембрана и електролитите во неа. Или поедноставно, под магнетни бранови се зголемува пропустливост на станичната мембрана, се забрзува нејзиниот метаболизам, се подобрува стварањето на молекулите одговорни за енергија и сила, и се забрзува одводот на баластните (непотребните) материи од самата станица. Сето тоа го подобрува опоравувањето на ткивото нападнато од некој патолошки процес. Сите тие ефекти ги предизвикува пулсното магнетно поле, значи извор кој е способен мошне бргу да воспоставува и прекинува магнетизам. Единствено тогаш настануваат бранови и струја на станиците на ткивото, што е и промарната цел на магнетотерапијата. Постојаните, константни и природни магнети (како оној во компасот) ја немаат таа способност, иако денес се зборува и за позитивното влијание на постојаното магнетно поле на некои заболувања, тоа не е докрај докажано. Со обзир на делувањето, магнетот често се употребува кај скршеници на коските, за брзо зацелување, исто како и кај повреди на мускулите, тетивите, лигаментите и рскавиците, ревматолошките заболувања, како и во постоперативното закрепнување.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.