33% попуст на билет за операта Набуко (07.12.2017) во МОБ во вредност од 300 ден. по цена од 200 ден.

РАСПРОДАДЕНО

33% попуст на билет за операта Набуко (07.12.2017) во МОБ во вредност од 300 ден. по цена од 200 ден.

Цена

200 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

300 ден.

Попуст

33%

Заштеда

100 ден.

ЛИМИТИРАНА КОЛИЧИНА

Купени : 39 | Остануваат : 11

 • бул. Гоце Делчев бр. 4 Скопје, Macedonia (Македонија), 1000

 • 02 3118 451

 • biletara@mob.com.mk marketing@mob.com.mk

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 10:00 - 20:30 Саб: 10:00 - 20:30

Добивате

Билет за операта Набуко во Македонска Опера и Балет (07.12.2017)

* Билетите се за галерија


Услови

 • Купонот може да се искористи од 24.11.2017 до 07.12.2017
 • Купонот важи САМО за операта Набуко на ден 07.12.2017 со почеток во 20:00ч
 • Купоните се заменуваат со карти на билетарата на МОБ на самиот ден на претставата, половина час пред почетокот на претставата
 • Доколку не го искористите купонот истиот пропаѓа и средствата не може да бидат рефундирани
 • Купонот не може да се замени за карта од друга претстава!

Опис

Својата праизведбата оваа опера ја имала во 1842 година во Миланска Скала. Таа е една од најпопуларните оперски претстави на Верди и, се пишува, дека со нејзината прва изведба почнала неговата вистинска уметничка кариера.

НАБУКО - Џузепе Верди

 • Диригент: Иван Еминовиќ
 • Асс. Диригент : Катерина Стојковска
 • Режисер: Огњан Драганов (Бугарија)
 • Сценограф: Живојин Трајановиќ
 • Костимограф: Тања Медарова-Стојановска
 • Асс.режисер:Трајко Јордановски
 • Концерт-мајстор: 
 • Асс.хор-мајстор: Ѓурѓица Дашиќ,Јасмина Ѓорѓеска
 • Корепетитори: Елена Сиљаноска, Јанинка Невчева,  Андреја Наунов

НАСТАПУВААТ:

 • Набуко: Ристе Велков
 • Абигаиле: Павлина Новакова-Георгиев
 • Фенена: Ирена Кавкалеска
 • Исмаил: Дарко Нешовски
 • Захарие: Иван Томашев (Србија)
 • Големиот свештеник: Диме Петров
 • Ана: Марија Наумовска
 • Абдало: Зоран Даскаловски

Инспициенти: Мирче Стојчевски, Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ
Суфлери: Светлана Георгиева, Павлинa Здравкова

НАБУКО (синопсис)

Опера во четири чина

Ерусалим и Вавилон, 587 година пред н.е. Вавилонските сили напредуваат кон Ерусалим. Но Евреите се закануваат дека доколку нападот продолжи, ќе ја убијат Фенена една од ќерките на Набуко. Исмаел, еврејски благородник и капетан, тајно е вљубен во Фенена и кога Захарие се обидува да ја убие тој ја спасува. Исмаел ја ослободува Фенена, а Вавилонците го уништуваат Ерусалим. Во отсуство на Набуко, Абигаела (незаконска ќерка на Набуко – вљубена во Исмаел) планира да го превземе престолот.. Набуко кој привремено е онеспосопбен од удар на гром, доаѓа на себе, се враќа во Вавилон и повторно ја превзема власта. Абигаела умира, а Захарие го прогласува Набуко за крал на кралевите.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.