Посета на Бигорски Манастир (03.03.2019)! 40% попуст на еднодневна посета на Св. Јован Бигорски, Рајчица, Вевчани и Калишта + вклучен превоз со ТА MT Травел во вредност од 1000 ден. по цена од 600 ден.

Вредност

1000 ден.

Попуст

40%

Заштеда

400 ден.

Купени: 10

 • ул. 11 Октомври бр. 25 (ЗОИЛ Македонија)

  Одведи ме таму

  ‎02 32 32 597, 070 249 049, 070 353 233

  mt.travelprevoz@yahoo.com

Добивате

Еднодневна посета на Бигорски Манастир

 • Посета на Св. Јован Бигорски
 • Посета на Рајчица манастирот
 • Прошетка и разглед на Вевчанските извори
 • Посета на манастирот Пресвета Богородица-Калишта
 • Превоз на наведените локации
 • Организација и водство на патувањето

Услови

 • Купонот може да се искористи од 03.03.2019 до 03.03.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Тргнување од паркинг кај Вип Хотел, наспроти Скопски Саем, во 07:30 часот (собирање на група 07:15 ч.)
 • Превозот е вклучен во понудата
 • Пред да го купите купонот задолжително јавете се во ТА МТ Травел да направите резервација на телефон или е-маил
 • По купувањето на купонот јавете се за потврда на резервацијата
 • Важат општите услови за патување на СКТМ и Т.А. МТ Травел
 • Патничко осигурување кое е задолжително
 • Доколку не го искористите купонот за неведениот датум на турата, истиот пропаѓа и средствата не може да се рефундираат

Опис

Бигорски манастир или  Св. Јован Крстител е манастир кој се наоѓа на патот помеѓу Гостивар и Дебар во непосредна близина на селата Ростуше, Битуше, Велебрдо и Требиште, по течението на реката Радика во Западна Македонија. Манастирот е основан од страна на монахот Јован во 1020 година а во XVI век манастирот бил разрушен од страна на отоманската власт а од целиот комплекс останала само мала црква. Името на манастирот доаѓа од фактот што објектот бил изграден од бигор. Овој манастир го сочинуваат манастирската црква која е посветена на Јован Крстител, костурницата сместена до самата црква комплексот манастирски конаци како и новоизградените гостински конаци. 

Раички манастир или понекогаш Рајчички манастир — манастир во селото Рајчица, во непосредна близина на градот Дебар, односно во неговото предградие на само 2 км од центарот. Тој претставува женски манастир и е метох на познатиот и најбогатиот македонски Бигорски манастир. Овој манастир се претпоставува дека е основан во почетокот на XIV век, како метох на Бигорскиот манастир Свети Јован во Дебарското поле. 

Недалеку од Струга, јужно од селото Калишта се наоѓа прекрасниот манастирски комплекс Калишта – Пресвета Богородица.Манастирот лежи на самото Охридско крајбрежје, кај хотелот Бисер, во прекрасен и природен карпест амбиент.Централно место во комплексот има малата пештерска црква. Изградена е некаде во 14 век и претставува основа на целиот манастирски комплекс.Оваа мала црквичка направена во карпа се состои од три монашки ќелии, две на долниот и една на горниот кат. Во секоја од ќелиите се влегува низ сосема мала и тесна врата, а и самите ќелии се мали простории полни со историја и духовност.

Опис на патувањето:

 • Тргнување од паркинг кај Вип Хотел, наспроти Скопски Саем, во 07:30 часот (собирање на група 07:15 ч.)
 • Предвидено време за пристигнување во Св. Јован Бигорски  до 10 часот 
 • Посета и разглед на манастирот Рајчица
 • Слободно време за разглед и прошетка на Вевчански извори 
 • Посета и разглед на Манастирот Пресвета Богородица-Калишта
 • Во 18:00 часот тргнување кон Скопје
 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.