Дестинација Македонија! Посетете ги вевчанските извори (24.09 - 31.10.2018)! 43% попуст на ноќевање за двајца + обилен традиционален појадок во пансион Кутмичевица - Вевчани во вредност од 2000 ден. по цена од 1150 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Дестинација Македонија! Посетете ги вевчанските извори (24.09 - 31.10.2018)! 43% попуст на ноќевање за двајца + обилен традиционален појадок во пансион Кутмичевица - Вевчани во вредност од 2000 ден. по цена од 1150 ден.

Цена

1,150 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

2,000 ден.

Попуст

43%

Заштеда

850 ден.

Купени : 15

 • Вевчани бб Вевчани, Macedonia (Македонија), 6335

 • 070 249 197

 • kutmicevica@yahoo.com

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 00:00 - 00:00

Добивате

Ноќевање за двајца + обилен традиционален појадок во пансион Кутмичевица - Вевчани

Mastercard Бонус: Купи го овој купон со Mastercard картичка и добиј го по специјална Mastercard цена од 1097 ден.

* Разликата ќе ти биде вратена во твојата Grouper торбичка


Услови

 • Купонот може да се искористи од 24.09.2018 до 31.10.2018
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • За време на викенд потребно е да престојувате минимум 2 ноќи, односно да купите мин. 2 купони
 • За дете над 7 години или трето возрасно лице се доплаќа 575 ден. директно во пансионот
 • Сместувачки капацитети на собите: 2 возрасни или 2 возрасни и 2 деца
 • Пред да го купите купонот потребно е да направите резервација на телефон
 • По купувањето на купоните истите потребно е да се испратат на е-mail
 • Mastercard е спонзор на кампањата Дестинација Македонија. Секоја зделка купена со Mastercard картичка ја добивате по специјална Mаstercard цена.

Опис

Апартмани и Ресторан “Кутмичевица”

Пансионот “Kумичевица’’ се наоѓа во село Вевчани, сместено на падините на планината Јабланица, оддалечено 14 км од Охридското езеро, на 930 метри надморска височина. Со својот автентичен простор со препознатливите белези од нашата традиција ќе ве однесе за миг во нашето дамнешно минато. Овде времето е застанато, секој дел од објектот дише во тој дух.

Етно пансионот има апартмани за 2 и 3 лица.Во склоп на пансионот има ресторан каде може да се сместат 60 луѓе внатре и 20 надвор. Традиционалните јадења кои ќе имате можност да ги вкусите во ресторанот во склоп на пансионот уште повеќе ќе го зголемат впечаток за неповторливите наши надалеку прочуени традиционални јадења. Христијанството оставило длабоки траги во животот, обичаите и верувањата кај луѓето во овј крај , а со тоа придонело и во изградба на сакрални објекти.Култот кон нив никогаш на престанал.

Посетата на пансионот “Kутмичевица’’ и разгледувањето на културно-историско споменици во неговата близина е вистински еликсир за сите сетила.

Вевчани

Добредојдовте во Вевчани, држава во држава, место на сатирата и слободниот говор Вевчани е местото на најпосетениот карневал во земјава, традиционален и познат и во странство. Општина Вевчани, или како што жителите си го нарекуваат, Држава Вевчани, е сместена на падините на планината Јабланица на надморска височина од 800 м. Се граничи со Струга а во потесен дел ја допира и граничната линија со Албанија. До Вевчани води асфалтиран пат а таму може да уживате во вистински традиционални специјалитети за овој крај и посета на многу околни места, природни реткости и убавини. Ако одите во овој крај, тогаш задолжително мора да ги посетите и познатите Вевчански извори. Манифестацијата “Вевчанскиот карневал” e стара 1460 години која се одржува 13 и 14 јануари во чест на св.Василиј Велики.каде како мотиви се користат дел од христијнските и паганските обичаи.

Неколку месеци целиот народ живее и се подготвува за овој карневал.Од 1993 карневалот е член на Здружение на европски карневали, каде Македонија фигурира под уставното име.

Grouper водич

Се разбира, прво се Вевчанските извори, за кои, како што би рекле вевчани, “вреди да се гине”, црквите: “Св. Никола”, “Св. Димитриј”, “Св. Варвара”, ”Богојавление” “Св. Петка”, “Св. Спас Долни”, “Св. Спас Горни”, “Св. Успение на Пресвета Богородица”, “Св. Ѓорѓи”, “Св. Недела”, “Св. Преполовение”, “Св. Петар и Павле”, како и археолошките локалитети: Бојкоска Браненица – населба од доцно античко време, Исмаилова црква – населба и некропола од доцноантичко време, Бели Брег, Плешец – населба од неолитско и железно време, Варвара, Октишки Костење, В Логон (Кљунка), Суво Поле (Дримски Пот), Селиште (Долни Попој), Вакоски Ливаѓе (Пелвец) Во селото се сместени десетини цркви, два археолошки локалитети и надалеку познатите Вевчански извори кои секогаш ќе ви останат како аманет за повторно и повторно враќање кон нив.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ