95% попуст на online курс за прва помош за домашни миленичиња - Pet First Aid & CPR + сертификат од Holly and Hugo во вредност од 10 850 ден. (175 €) по цена од 558 ден. (9 €)

Цена

558 ден.

Вредност

10850 ден.

Попуст

95%

Заштеда

10292 ден.

Преостанато време

 • 18 Westland Square, Pearse Street, Dublin 2, Ireland

  Одведи ме таму

Добивате

Online курс за прва помош за домашни миленичиња - Pet First Aid & CPR + сертификат

Услови

 • Купонот може да се искористи од 18.02.2020 до 31.07.2020
 • Купонот е наменет за следење на онлајн курсот за Pet first aid & cpr.
 • Лимит: 1 купон по лице + повеќе за пријатели.
 • Морате да се регистрирате за следење на курсот најдоцна до крајниот датум одреден од Grouper и часовите да ги завршите во рамките на 45 дена од активацијата на кодот.
 • Доколку сакате да откажете веќе закажан термин за почеток на курсот, потребно е да испратите забелешка до Holly an Hugo 24 часа однапред.
 • Доколку не го искористите купонот во рамките на рокот, истиот пропаѓа и средствата не може да се рефундираат или да се искористат за друга промоција.
 • Јазик на кој можете да го следите курсот: англиски.
 • Курсот се изведува online.
 • За да започнете со курсот треба да го внесете горниот код од купонот (без #) на следниот линк РЕГИСТРАЦИЈА. 

Опис

Секој сопственик на домашен миленик или човек што професионално работи со животни, би требало да знае како да пружи прва помош во даден момент. Од помали повреди, убоди од инсекти и каснување од змија, до труење од чоколадо, сообраќајни незгоди и гушење, секакви непредвидливи и неочекувани ситуации може да се случат и се случуваат на животните дури и кога се под наш надзор. Овој сеопфатен курс ќе ве подготви  со стручност и знаење за полесно и побрзо се справите со ваквите ситуации, како и многу други дополнителни способности. Покрај тоа, ќе научите како да ја оцените сериозноста на ситуацијата кај животното и да дадете приоритет на проблемот кој е најопасен по живот. Можете ли да си дозволите да не бидете сигурни во прва помош и вештачко дишење, ако животот на вашиот миленик зависи од тоа?

Бидете подготвени :

 • Што да имате во кутијата за прва помош
 • Да знаете каде се наоѓа најблиската ветеринарна клиника
 • Стекнете се со обука за прва помош

Видови на прва помош

 • Состојби што може да се третираат во домашни услови
 • Препознавање на итни случаи
 • Стабилизирање на пациентот додека не стигне соодветна помош

Преземање на контрола во ситуации на прва помош

 • Одржување безбедност - Како да го воздржите миленикот од болка
 • Проценување на пациентот
 • Давање приоритет на проблемот кој е најопасен по живот

Да не се направи никаква штета:

 • Лекови за луѓе : Што може и што не може да му дадете на миленикот
 • Лекови  за животни : Колку и кога?
 • Кога да се контактира ветеринар

Техники

 • Преврзување
 • Медицински вештини
 • Третирање на шок

Вештачко дишење

 • Краток преглед на постапките со помош на дијаграм за тоа што треба да се прави
 • Што да се прави кога животното не дише
 • Што да се прави кога кај животното нема пулс

Прва помош

 • Сеопфатна листа (А-Ш) на сите поголеми евентуалности за прва помош
 • Што да се прави а што да се избегне
 • Вкрстено референцирани услови 

Овој курс се состои од следните модули: 

Модул 1 : Бидете подготвени

 • 1.1 Опрема за прва помош
 • 1.2 Регистрирање со ветеринар
 • 1.3 Практично искуство за прва помош
 • 1.4 Безбедна употреба на лекови
  • 1.4.1 Зборувајте со ветеринар
  • 1.4.2 Безбедни лекови за милениците
  • 1.4.3 Лекови за кучиња
  • 1.5 На безбеден начин да се направи миленикот да поврати

Модул 2 : Преземање на контрола во ситуации на прва помош

 • 2.1 Ситни проблеми vs. итни случаи
 • 2.2 Проценување на пациентот
  • 2.2.1 Циркулација
  • 2.2.2 Отчукувања на срце и пулс
  • 2.2.3 Респираторна стапка
  • 2.2.4 Дехидрација
  • 2.2.5 Температура
  • 2.2.6 Знаци на шок
  • 2.3 Давање приоритет на проблемите најопасни по живот
  • 2.4 Безбедно ракување со пациенти што чувствуваат болка
  • 2.5 Движење надвор од опасниот начин + стабилизација
  • 2.6 Повик за помош

Модул 3: Техники за прва помош

 • 3.1 Третирање на шок
 • 3.2 Контролирање зголемена загуба на крв
 • 3.3 Чистење на рани
 • 3.4 Основна нега
 • 3.5 Преврзување
  • 3.5.1 Материјали за преврска
  • 3.5.2 Техники за преврзување
  • 3.5.3 Импровизирани преврски

Модул 4 : Вештачко дишење

 • 4.1 Дијаграм на тековни постапки за вештачко дишење (резиме за итни случаи)
 • 4.2 Респираторен застој
  • 4.2.1 Проверка дали миленикот дише
  • 4.2.2 Давање вештачко дишење
  • 4.3 Срцев удар
   • 4.3.1 Проверка на отчукувањата на срцето
   • 4.3.2 Давање на срцева масажа
   • 4.4 Комбинирано вештачко дишење

 Модул 5 : Прва помош А-Ш

 • Алергиска реакција
 • Анафилакса (тешка алергиска реакција)
 • Астма
 • Рана од каснување
 • Крварење
 • Неред
 • Подуеност
 • Потешкотии во дишењето
 • Скршени коски (фрактури)
 • Скршен нокт или канџа
 • Изгореници
 • Труење со јаглерод моноксид
 • Срцев удар
 • Чоколадна токсичност (труење од преголема количина на чоколадо)
 • Гушење
 • Колапс (пациентот е свесен)
 • Колапс (пациенттот е во несвест)
 • Запек
 • Лацерации и рани
 • Мозочен удар
 • Дехидрација
 • Дијабетична кома
 • Дијабетес
 • Дијареа
 • Дислокација
 • Давење
 • Дистоција
 • Струен удар
 • Повреда на око
 • Грчеви
 • Треска
 • Труење со храна
 • Фрактури
 • Смрзнатини (Хипотермија)
 • Гастритична дилатација и волволус
 • Породување
 • Топлотен удар
 • Убод од инсект
 • Труење
 • Напади
 • Инфекции на кожата
 • Вдишување чад
 • Шок
 • Каснување од змија
 • Ненадеен оток
 • Траума (сообраќајна незгода)
 • Мокрење
 • Повраќање

Овој курс е комплетно акредитиран од ICOES (Интернационалниот совет за Онлајн едукативни стандарди) WWW.ICOES.ORG

1% од годишниот профит, Holly and Hugo го донираат во домовите за кучиња.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.