50% попуст на пакет за испитување сексуално преносливи болести: кламидија, гонореа, trichonomas vaginalis од ПЗУ Биотек Лабораторија во вредност од 2900 ден. по цена од 1450 ден.

Вредност

2900 ден.

Попуст

50%

Заштеда

1450 ден.

Купени: 3

 • ул. Христо Татарчев 43Б (Кисела Вода, Расадник)

  02 277 1020, 078 243 429

  labaratorija@bioteklab.com.mk

 • ул. Аминта 3ти бр.44(Ленинова)

  Одведи ме таму

  078 492 294, 02 3112 464

  labaratorija@bioteklab.com.mk

Добивате

Пакет тест за испитување сексуално преносливи болести 

 • Кламидија (Chlamydia trachomatis)
 • Гонореа (Neisseria Gonorhoeae)
 • Trichomonas vaginalis

 *Потребен е примерок од урина и генитален брис

Услови

 • Купонот може да се искористи од 12.12.2018 до 31.01.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на термин

Опис

Предности:

 • Директна детекција на патоген, кој со специфични механизми се врзува за одреден дел на ДНК или РНК
 • Резултатите се готови за 24 часа со 99,9% точност и сензитивност
 • Нема можност за лажно позитивни резултати
 • Интерпретацијата на резултатот не влијае доколку пациентот прима антибиотска терапија
 • Молекуларните анализи освен брзата и прецизна дијагностика нудат и патоген – специфична терапија.

 

Сексуално преносливите инфекции  (STD) се многу чести меѓу сексуално активната популација без исклучок како кај мажите така и кај жените.

Многу често сексуално преносливите инфекции се асимптоматски, односно можат да постојат без видливи знаци или симптоми. Затоа можат да бидат пренесени на партнерот и без да знае пациентот дека е носител на патогенот.

Сексуално преносливите патогени можат да предизвикаат појава на симптоми кај другиот партнер. Поради тоа, овие инфекции подеднакво ги афектираат двата партнери во однос на симптомите и последиците доколку не се дијагностицираат и не се лекуваат навремено. Ненавременото откривање на сексуално преносливите болести може да доведат до сериозно последици по репродуктивното здравје на луѓето, како што е инфертилитет.

Многу од овие инфекции се лекуваат едноставно и брзо, но некои од нив бараат посериозен и потемелен пристап во лекувањето.

Сексуално преносливоте инфекции (STD) исто така се пренесуваат од мајката на плодот, при породувањето, затоа скринингот за овие болести е особено важен за секоја трудница и сите оние кои планираат семејство.

Најточна и најпрецизна конфирматорна метода со која можат да се детектираат овие патогени претставува молекуларната PCR метода, единствено призната и од Светската Зравствена Организација.

БИОТЕК лабораторија ја нуди најсовремената Real Time – Multiplex PCR медота, со која истовремено можат да се детектираат 3 сексуално преносливи патогени. Молекуларната анализа со Real Time – Multiplex PCR медота се препорачува кај сите сексуално активни лица, кога се планира семејство, пред процедури за IVF кај трудници, пациенти со ризично однесување.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.