Специјална понуда за мажи! 70% на комплетен уролошки и нефролошки преглед со ехо на рест урина + ехо на тестиси и простата + доплер на тестиси и пенис во ПЗУ Промедика Медикал Центар во вредност од 4000 ден. по цена од 1190 ден.

Вредност

4000 ден.

Попуст

70%

Заштеда

2810 ден.

Купени: 84

 • ул. св. Кирил и Методиј бр. 50 Скопје - Центар

  Одведи ме таму

  02 3248 454, 070 206 719

  medikalcentar@promedika.com.mk

Добивате

Комплетен специјалистички уролошки и нефролошки и преглед за мажи:

 • Ехо на простата и тестиси
 • Доплер на пенис и тестиси
 • Ехо на бубрези и надбубрежни жлезди
 • Ехо на мочно ќесе и мочоводи
 • Ехо проценка на рест урина (резидуална урина)
 • Комплетна дијагоноза и советување

*Прегледот го извршува Проф. Др. Маја Милованчева Поповска

Купи зделка од Дестинација Македонија со Mastercard и доби бонус! Бонусот ќе ти биде автоматски префрлен во твојата Grouper торбичка. Дознај повеќе тука!

Услови

 • Купонот може да се искористи од 15.05.2019 до 15.07.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација
 • Kупоните не можат да се искористат во период од 20.05 - 27.05.2019

Опис

Во оваа понуда е вклучен целосен специјалистички пакет преглед кој е комбинација од нефролошки и уролошки испитувања. Нефролошкиот преглед на пациентот подразбира детален разговор и клинички преглед кој во зависност од индикациите се проширува со лабораториски испитувања на крвта и урината, ултразвучен преглед на уротрактот, микробиолошки иследувања (уринокултура, брисеви). Исто така тука е вклучен ултразвучен преглед во мочното ќесе каде може да се најдат микролити, поретко каменчиња, промени на зидот (задебелување, нерамнини, испапчувања), туморозни промени (папиломи, карциноми).

Мерење на резидуалната урина (ехо проценка на рест урина) е важен индикатор кој ја мери количината заостната урина по мокрењето. Во специјалистичкиот уролошки преглед е вклучен ултразвучен преглед на простат и тестисите.

Ултразвукот се врши со цел детектирање бенигно зголемување на простата (БПХ, бенигна простатична хиперплазија), димензиите на простатата, правецот на растење и ограниченоста во однс на околните органи, промени во структурата. Прегледот на простатата е задолжителен и кај асимптоматски мажи (кои немаат тегоби) над 45 години старост барем еднаш годишно.

Карциномот на простата е почест кај мажи над 40 години, додека пак карциномот на тестиси е најчест канцер кај мажи на возраст од 18 до 35 години.

Ултразвучниот преглед на тестисите може да визуелизира абнормалности на тестисите. Ако рано се открие е еден од канцерите кои најлесно се лекуваат. Но доколку канцерот на тестис не се дијагностицира и лекува во ран стадиум тој може брзо да се шири преку лимфната мрежа во белите дробови и другите делови на телото. Тестикуларниот карцином е особено опасен бидејќи често нема симптоми асоцирани со него. Тој започнува како маса мала како зрно грашок во самиот тестис која може да не се забележи и покрај само-преглед.

Промените, проблемите и дисфункцијата на пенисот е честа појава која многумина знаат да ја игнорираат. Испитувањето преку доплер на пенис овозможува иследување на промени и болести како еректилна дисфункција, Peyroni болест (искривување на пенис), стерилитет, траума и тн.

На Oдделот за Интерна медицина на Промедика Медикал Центар се вршат сите видови интернистички прегледи и консултации.
Во ординацијата се достапни следниве услуги:

 • Педометрија - Единствен во Македонија, апарат за педометрија - emed. Специјално наменет за луѓе со шеќерна болет -diabetes mellitus (Навреме ги открива почетните промени на дијабетско стопало и дијабетска невропатија. 
 • Интернистички преглед со ЕКГ - Оваа услуга вклучува високостручен интернистички преглед, како и ЕКГ со најсовремен компјутерски софтвер, за навремено се  дијагностицираат сите интернистички и кардиоваскуларни (срцеви) заболувања
 • ЕХО кардиографија - со колор доплер е неинвазивна ултразвучна постапка која ја снима структурата и движењата на срцето и ги детектира сите аномалии.
 • ЕХО на внатрешни органи - Оваа неинвазивна постапка овозможува прецизно снимање на структурата и работата на внатрешните органи. Со неа се детектираат и најситните аномалии и навремено се дијагностицираат многубројни заболувања.
 • ЕХО на тироидеа (штитна жлезда) - е неинвазивна ултразвучна дијагностика за навремено откривање на патолошки промени на штитната жлезда, како и за следење на нејзината морфологија/структура, големина и крвоснабдување.
 • Коронарен стрес тест - го следи кардиоваскуларниот систем при вежбање. Тестот се изведува во удобна седечка позиција, со најсофистициран Ергометар кој е единствен на Балканот и помага при рано дијагностицирање на многу срцеви заболувања.
 • ЕКГ Холтер Мониторинг - е 24 и 48 часовен мобилен уред кој ги следи електричните импулси на срцето и е погоден за дијагностицирање на промени на ритамот на срцето и други срцеви заболувања.
 • Холтер Мониторинг на крвен притисок - е 24 часовен Холтер мониторинг на Вашиот крвен притисок.
 • Дневна болница со интравенска и интрамускулна терапија опремена е со најсовремени болнички кревети со механизми, со цел пациентите да се чувствуваат колку што е можно поудобно, покомфорно, а терапијата ја дава високо образован медицински кадар со долгогодишно искуство.
 • Колор доплер на артериски и венски крвни садови -Ултразвучен Колор Доплер е техника за неинвазивно мерење на циркулацијата, т.е техника со која што се испитува протокот низ големите и мали крвни садови на горните и долните екстремитети (раце и нозе) и главниот крвен сад во организмот-аортата. Специјалистот исто така дава и препорака за еластични чорапи или ракави.
 • Колор доплер на каротидни артерии претставува неинвазивна дијагностичка метода за следење на протокот на главните крвни садови кои го снабдуваат мозокот со крв.
 • Пулмоалерголошки испитувања и одредување терапија. Навремени испитувања со најсовремена опрема, изведени од стручен кадар, се основа за спречување или лечење на акутни и хронични промени на горните и долни респираторни (дишни) патишта. Кај нас се изведуваат следните пулмоалерголошли процедури:
 • Спирометрија
 • Спирометрија со бронходилататор
 • Специфична алерголошка имунотерапија
 • Скарификација на лекови
 • Пеф мерење дома
 • Бронхијална провокација со метахолин
 • Мерење на азотен моноксид од воздух од нос и параназални синуси
 • Мерење на азотен моноксид од воздух од бели дробови
 • Инхалација
 • Алерготест со инхалаторни и нутритивни алергени

Промедика Медикал Центар е приватна здравствена поликлиника во рамките на Промедика. Нашите почетоци датираат  од  15.10.2008 година кога почна со работа кабинетот по интерна медицина.

Поликлиниката Промедика Медикал Центар е приватен здравствен центар кој Ви нуди широк спектар на специјалистички услуги и професионална и квалитетна нега од дијагноза до рехабилитација во пријатен амбиент. Tимот од стручни лица кои го сочинуваат нашиот центар е подготвен со своето знаење, искуство, трпеливост и љубезност да се грижи за Вашето здравје, почитувајќи ги највисоките стандарди и принципи на современата медицина и препораките на СЗО. Нашиот стручен кадар од различни медицински области со помош на најсовремената опрема се во можност брзо и прецизно да постават дијагноза и да ординираат соодветна современа терапија. Во современо опремениот и топол амбиент секогаш ќе се чувствувате добредојдени.

Пpомедика Медикал Центар нуди услуги во следниве здравствени области:

 • Општа медицина
 • Педијатрија
 • Гинекологија
 • Стоматологија
 • Заботехничка лабораторија
 • Трудова медицина и систематски прегледи
 • Интерна медицина
 • Дерматовенерологија
 • Ласерски третман
 • ОРЛ-уво, нос и грло
 • Офталмологија
 • Хирургија
 • Центар за третирање на рани
 • Центар за стома
 • Физикална медицина и рехабилитација
 • Неуропедијатрија
 • Психијатрија
 • Психологија и псохотерапија

Во понудата на ПЗУ Промедика Медикал центар може да одберете и индивидуални пакети, смејни пакети и fit Пакети

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.