67% попуст на специјалистички преглед за испитување и третман на суво око со прв и единствен апарат во Македонија во ПЗУ Промедика Очна хирургија во вредност од 1200 ден. по цена од 400 ден.

Вредност

1200 ден.

Попуст

67%

Заштеда

800 ден.

ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧИНИ

Купени: 9

 • ул. св. Кирил и Методиј бр. 50 Скопје - Центар

  Одведи ме таму

  02 3248 454, 070 206 719

  medikalcentar@promedika.com.mk

Добивате

Прегледот се состои од:

 • Испитување на количина на излачени солзи за само 15 секунди со quick test
 • Испитување на состав и квалитет на солзите со Lacrydiag апарат
 • Дијагноза и третман од специјалист офталмолог

*Прегледите ги извршува Спец.Др. Маја Димитрова Стенкоска

Услови

 • Купонот може да се искористи од 18.06.2019 до 31.08.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на 02 3122 120 или 071 301 301

 

Опис

Суво око или синдром на суво око представува хроничен недостаток на солзи кои ја влажнат и подмачкуваат површината на окото. Тоа доведува до долготрајна иритација на окото и значајни симптоми кои влијаат на секојдневниот живот. Причина за појавата на„суво око“ е недоволно количество солзи кои ги произведува окото или слабиот квалитет на солзите чија примарна функција е навлажнување на окото.
Печење на очите, немање доволно солзи за редовно влажнење на окото, носење контактни леќи, подолго управување со автомобил, работа на компјутер, се само дел од причините за појава на „суво око“. Кога постојано гледаме во екрани и во монитори, помалку трепкаме и тоа значи дека доаѓа до зголемено испарување на солзниот филм и раст на веројатноста за болест на суво око.
Исто така може да се појави при процесот на стареење, дијабетесот, ревматоидниот артритис, лупус, склеродермиа, Сјоргенов синдром, нарушување на тироидната жлезда, како и недостаток на витамин А.
Основни симптоми кои се јавуваат се постојано пецкање и чешање  на окото,чувство на страно тело, леплив секрет во окото,неподносливост на контактни леки, повремено и краткотрајно замаглување на видот, но може да предизвика и одредени инфекции, како и оштетување на самото око, кое доколку не се лекува може да доведе до  оштетување на површината на рожницата и проблеми со видот.
Третманот најчесто вклучува редовна употреба на вештачки солзи и гелови, но доколку симптомите не се повлекуваат тогаш треба да се посвети поголемо внимание за отстранување на појавата на суво око.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.