До 34% попуст на испитување на концентрацијата на витамин D или витамин B12 преку VIDAS 25-(OH) од ПЗУ Биотек Лабораторија

РАСПРОДАДЕНО

До 34% попуст на испитување на концентрацијата на витамин D или витамин B12 преку VIDAS 25-(OH) од ПЗУ Биотек Лабораторија

Цена

690 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

1,000 ден.

Попуст

31%

Заштеда

310 ден.

Купени : 59

 • ул. Аминта 3ти бр.44(Ленинова) 1000 Скопје, Македонија

 • 078 492 294, 02 3112 464

 • laboratorija@bioteklab.com.mk

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 07:30h - 19:30h Саб-Нед: 00:00 - 00:00

Добивате

Испитување на концентрацијата на витамин по избор преку VIDAS 25-(OH):

 • Витамин D, цена: 1500 ден. 990 ден.
 • Витамин B12, цена: 1000 ден. 690 ден.

Услови

 • Купонот може да се искористи од 12.12.2018 до 31.01.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на термин
 • За деца помали од 3 години консултирајте се со лекарот во Биотек на телефон 072 214 241

Опис

Витаминот Д

Овој витамин спаѓа во групата на витамини растворливи во масти. Во човековиот организам е присутен во две форми: витамин Д2 и витамин Д3. Витамин Д има три важни улоги во организмот: регулирање на имунолошкиот систем, раст и развој на клетките и регулација на хормонската рамнотежа. Познато е дека витаминот Д е особено важен за коските со тоа што овозможува полесно апсорбирање на калциумот.

Витамин Б12

Недостатокот од витамин Б12 многупати останува незабележан, а всушност може да биде многу опасен. Тешко се открива бидејќи неговите симптоми се поистоветуваат со други дијагнози на болести. Недостатокот на витамин Б12 се појавува во стадиуми. Почнува со опаѓање на нивото на Б12 во крвта, потоа прогресира во клетките, за конечно да доведе до макроцитична анемија    

Био Тек ви нуди испитување на концентрацијата на Вирамин Д и калциум преку VIDAS 25-(OH) Vitamin D TOTAL кој дава реална слика за точната вредност на циркулирачкиот витамин Д, одговорен за нормалната концентрација на калциумот во организмот.

Познато е дека витаминот Д е особено важен за коските со тоа што овозможува полесно апсорбирање на калциумот. Недостатокот на калциум доведува до појава на рахитис (омекнување и деформирање на коските) кај децата и остеопороза кај возрасните.

Витаминот Д помага во заштита и лекување на голем број заболувања како карцином, мултиплекс склероза и Алцхајмерова болест.

Зголемена потреба од витамин Д имаат:

 • Луѓето со зголемена телесна тежина го складираат количеството на витамин Д и со тоа се намалува концентрацијата во крвотокот
 • Доилките и трудниците треба дополнително да конзумираат особено во последните три месеци од бременоста, бидејќи директно влијае на раст и развој на коските на бебето
 • Многу често повозрасните луѓе не се изложуваат на сонце и треба да ја надокнадат концентрацијата преку користење на додатоци во исхраната

Метаболизмот на витаминот Д во организмот се одвива во црниот дроб, бубрезите и други ткива при што се добива активната форма на витамин Д, која има многу краток полу-живот и заради тоа не е добар показател на реалната концентрација во човековиот организам.

25-(OH)витаминот Д е главната форма на витамин Д која се наоѓа во концентрирана во серумот или плазмата, што го прави најпогоден за анализа на нутритивниот статус.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ