ЗЛАТНА ЗДЕЛКА: До 78% попуст на анализи: тест за откривање на интолеранција на 96 видови храна, испитување на крв, испитување интолеранција на глутен и млечни протеини, испитување на полови хормони во ПЗУ Павлина

РАСПРОДАДЕНО

ЗЛАТНА ЗДЕЛКА: До 78% попуст на анализи: тест за откривање на интолеранција на 96 видови храна, испитување на крв, испитување интолеранција на глутен и млечни протеини, испитување на полови хормони во ПЗУ Павлина

Цена

259 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

1,050 ден.

Попуст

75%

Заштеда

791 ден.

ЛИМИТИРАНА КОЛИЧИНА

Купени : 182

 • ул. Огњан Прица бр. 39 (н. Кисела вода) Скопје, Macedonia (Македонија), 1000

 • 02 2771 112

 • pzupavlina@gmail.com

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 08:00 - 16:00

Добивате

Специјалистичка анализа по избор:

 • Испитување на крв, цена: 1050 ден. 259 ден.
 • Испитување интолеранција на глутен и млечни протеини (казеин), цена: 2000 ден. 599 ден.
 • Интолеранција на 96 видови на храна, цена: 6000 ден. 1799 ден.
 • Испитување на полови хормони (TSH, FT4, Prolactin, Estradiol, FSH, LH), цена: 3600 ден. 799 ден.

*Анализата испитување крв вклучува: серумско железо, ALT, AST, холестерол, триглицериди, албумин, калциум, креатинин, шеќер, урична киселина


Услови

 • Купонот може да се искористи од 07.02.2018 до 20.04.2018
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Не е потребно со себе да носите здравствена легитимација, упат или плави картони
 • Не е потребно претходно закажување
 • Комплетните резултати се добиваат за 5-7 дена

Опис

Интолеранција на храна

Светскиот хит тест за испитување на прагот на толеранција на разни видови храна преку крв на специјален попуст. Дознајте на што ви реагира организмот и создава тешкотии и избегнете го истото. Со оваа понуда добивате комплетна анализа на 96 видови храна за проверка дали нешто од она што јадете му предизвикува несакана реакција на организмот која витално не го загрозува пациентот но може да биде причина за одредени болести. Најчесто тоа се посекојдневните тегоби кои ги чувствувате, како инфекции, мигрена, несоница, болки во мускули, целијакија, астма, брзо намалување или зголемување на тежината и сл. За да го спречите тоа и да го подобрите квалитетот на исхраната од која зависи се искористете ја можноста за овој тест.

Зошто ваква анализа?

Со овој тест добивате комплетно испитување на вашата реакција на 96 видови храна и состојки кои секојдневно ги конзумирате. Со ова ќе ја откриете причината за сите ваши хронични проблеми како што се стомачна болка, дијареа, подуеност во стомакот, потоа реума, болка во мускули и зглобови, мигрена, разни кожни проблеми како што се чешање и псоријаза, хронично зголемување или намалување на тежината и др.

Листа на дел од алергени кои се испитуваат:

Месо и риба: свинско, зајачко, гуска, патка, мисирка, пилешко, телешко, бакалар, туна, шкампи, сардина, лигњи, морска и езерска риба, октопод. Јајце, млеко (кравјо, овчо, козјо, соино), моцарела, ајдамер, гауда, пармезан, ементал, јогурт, маслинки, какао, кафе, габи, мед, печурки, црн чај, зелен чај, авокадо, кајсија, цреша, слива, јагода, малина, киви, лимон, мандарина, манго, јаболко, праска, портокал, ананас, банана, грозје, грејпфрут, бадем, лешник, парсли, зачини, сончоглед, орев, лук, целер, брокули, тиква, кромид, зелка, спанаќ, компир, домат, морков, соја, краставица, грав, грашок, ориз, пченка, јачмен, брашно бело и брашно интегрално.

Испитување интолеранција на глутен и казеин

Ако имате мачнини во стомакот и имате чудни промени како главоболка или пак често менување на расположението, веројатно е дека ви пречи глутенот.

Тој е еден од најголемите виновници за алергии на храната и најчесто се наоѓа во житариците и работите кои се конзумираат секојдневно. Го има и во тестенините, супите, индустриската храна и сл. Може да бидете алергичен на глутен а со години да мислите на други симптоми. Глутенот може да предизвика различни болести, слаба концентрација, синдром на иритабилно црево, дијареа…

Денес кога низ светов се поактуелна е исхраната без глутен, неминовно е да се испита итолеранција на овој протеин. Симптомите на интолеранција на глутен најчесто не можат да се издвојат а долгорочно може да доведе до сериозни автоимуни болести.

Интолеранција на Казеин

Ако една чаша млеко или парче пица Ви предизвикува потечени усни, уртикарија или други значајни симптоми, може да имате алергија на казеин, протеин во млекото.

Алергија на казеин се јавува кога имунолошкиот систем го препознава протеинот како штетен и несоодветен и произведува алергични (IgE) антитела за заштита. Интеракцијата помеѓу овие антитела и специфични протеини предизвикуваат ослободување на хемикалии, како што хистаминот, кои предизвикува симптоми како:

 • Отекување на усните, устата, јазикот, лицето или грлото
 • Кожни реакции како што се осип или чешање на кожата
 • Затнат нос, кивање, течење на носот, чешање на очите, кашлање или отежнато дишење

Најсериозна реакција на алергија на млеко се нарекува анафилакса. Оваа реакција е потенцијално опасна по живот. Алергија на храна (вклучувајќи казеин во млеко) се верува дека е водечка причина за анафилакса надвор од болнички услови

ПЗУ Павлина нуди можност за проверка на сензитивност на овој протеин во комбинација со казеин, клучни за алергиските реакции.

Препуштете се на тимот професионалци во ПЗУ Павлина кои ќе се погрижат за вашето здравје!

 1. Испитување на полови хормони (TSH, FT4, Prolactin, Estradiol, FSH, LH)

Со овој пакет испитувања во Дијагностичка лабораторија ПЗУ Павлина добивате можност да проверите и да бидете сигурни дека се е во ред со вашето здравје или да откриете навремено евентуална појава на некаков здравствен проблем поврзан со дисбаланс на вашиот хормонски статус.

Важноста на редовните прегледи и испитувања е од големо значење за добро здравје и виталност. Редовните испитувања се превенција од појава на болести и здравствени проблеми. Преку крвната анализа и соодветните испитувања може да се откријат најразлични потенцијални симптоми за појава на здравствен проблем со цел да се превземат превентивни мерки против истиот навремено.

Хормони или хормонски групи:

1. Полови хормони (FSH, LH, Пролактин), поврзани со:

 • Прерана Менопауза (Климакс)
 • Полицистични овариуми
 • Инфертилност (Неплодност)
 • Хипопролактинемија
 • Хиперпролактинемија
 • Клинефилтеров синдром (Мал Пенис)
 • неплодност кај мажи
 • Остеопороза
 • Дефициенција на гонадотропин
 • Проблеми со менструален циклус кај жени
 • Конгенитална адренална хиперплазија
 • Аменореја (Отсуство на менструација)
 • Отсуство на правилен пубертетски развој
 • Проблеми со слух, вид и мирис
 • Неправилна функција на тестисите кај мажот

2. Стероидни Хормони (Е2, Cortisol, DHEA-s, ТSH, Kortisol), поврзани со:

 • дел од пореметувањата како кај половите хормони
 • Улога во Циркадијален ритам
 • Метаболен синдром
 • Дијабет
 • Кардиоваскуларни проблеми
 • Остеопороза кај мажи и жени
 • Импотенција
 • Појава на акни
 • Растење на влакна на лицето кај жени
 • Зголемено растење на влакна кај мажи и жени
 • Слабеење на имуниот систем
 • Оштетена кожа и губење на колаген
 • Зголемен апетит
 • Несоница

Хормоните се стимулатори кои се произведуваат во жлездите и се транспортираат до сите делови на телото со помош на циркулацијата на крвта.

Се делат според хемиската структура:

 • Протеинска структура - протеински или пептидни (сите хормони, освен оние од надбубрежните, тироидната и половите жлезди)
 • Стероидна структура - стероидни (хормоните од кората на надбубрежните жлезди и од машките и женските полови жлезди)
 • Амино - киселинска структура - деривати на амино - киселини (хормони од срцевината на надбубрежната жлезда и тироидната жлезда).

Хормоните имаат многу и различни улоги во човечкото тело:

 • одговорни се за растењето,
 • половиот развој,
 • плодноста и кај жената и кај мажот,
 • физиолошкиот и патолошкиот тек на менструалниот циклус кај жената,
 • поврзаност со болести како дијабет,
 • психички пореметувања,
 • стрес поднесување или пореметување од стресни состојби,
 • кардиоваскуларни заболувања,
 • вродени заболувања,
 • дебелина,

воeдно скоро секоја физиолошка или патофизиолошка функција во организмот е поврзана со хормоните.

За ПЗУ Павлина

Основани во 2009 година, ПЗУ Павлина е лабораторија со екстерна контрола од BioRad која ги работи сите хематолошки, биохемиски, имунолошки и микробиолошки анализи. Крвна слика, клиничка хемија, полови хормони, тироидни хормони, автоантитела, серологија, плазма протеини, урина, туморски маркери, мониторирање на лекови, алерготестови.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не тука.
 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ