74% попуст на испитување на интолеранција на глутен и казеин (млечни протеини) + витамин Д во ПЗУ Павлина во вредност од 3800 ден. по цена од 990 ден.

Вредност

3800 ден.

Попуст

74%

Заштеда

2810 ден.

ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧИНИ

Купени: 16

 • ул. Огњан Прица бр. 39 (н. Кисела вода)

  Одведи ме таму

  02 2771 112

  pzupavlina@gmail.com

Добивате

Тест за откривање на интолеранција на на глутен и казеин (млечни протеини) + витамин Д 

Услови

 • Купонот може да се искористи од 11.02.2019 до 15.04.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Не е потребно со себе да носите здравствена легитимација, упат или плави картони
 • Не е потребно претходно закажување
 • Комплетните резултати се добиваат на емаил

Опис

Ако имате мачнини во стомакот и имате чудни промени како главоболка или пак често менување на расположението, веројатно е дека ви пречи глутенот.

Тој е еден од најголемите виновници за алергии на храната и најчесто се наоѓа во житариците и работите кои се конзумираат секојдневно. Го има и во тестенините, супите, индустриската храна и сл. Може да бидете алергичен на глутен а со години да мислите на други симптоми. Глутенот може да предизвика различни болести, слаба концентрација, синдром на иритабилно црево, дијареа…

Денес кога низ светов се поактуелна е исхраната без глутен, неминовно е да се испита итолеранција на овој протеин. Симптомите на интолеранција на глутен најчесто не можат да се издвојат а долгорочно може да доведе до сериозни автоимуни болести.

Интолеранција на Казеин

Ако една чаша млеко или парче пица Ви предизвикува потечени усни, уртикарија или други значајни симптоми, може да имате алергија на казеин, протеин во млекото.

Алергија на казеин се јавува кога имунолошкиот систем го препознава протеинот како штетен и несоодветен и произведува алергични (IgE) антитела за заштита. Интеракцијата помеѓу овие антитела и специфични протеини предизвикуваат ослободување на хемикалии, како што хистаминот, кои предизвикува симптоми како:

 • Отекување на усните, устата, јазикот, лицето или грлото
 • Кожни реакции како што се осип или чешање на кожата
 • Затнат нос, кивање, течење на носот, чешање на очите, кашлање или отежнато дишење

Најсериозна реакција на алергија на млеко се нарекува анафилакса. Оваа реакција е потенцијално опасна по живот. Алергија на храна (вклучувајќи казеин во млеко) се верува дека е водечка причина за анафилакса надвор од болнички услови

ПЗУ Павлина нуди можност за проверка на сензитивност на овој протеин во комбинација со казеин, клучни за алергиските реакции.

Витаминот Д

Овој витамин спаѓа во групата на витамини растворливи во масти. Во човековиот организам е присутен во две форми: витамин Д2 и витамин Д3. Витамин Д има три важни улоги во организмот: регулирање на имунолошкиот систем, раст и развој на клетките и регулација на хормонската рамнотежа. Познато е дека витаминот Д е особено важен за коските со тоа што овозможува полесно апсорбирање на калциумот.

За ПЗУ Павлина

Основани 2009 година, ПЗУ Павлина е лабораторија со екстерна контрола од BioRad ги работиме сите хематолошки, биохемиски, имунолошки и микробиолошки анализи. Крвна слика, клиничка хемија, полови хормони, тироидни хормони, автоантитела, серологија, плазма протеини, урина, туморски маркери, мониторирање на лекови, алерготестови.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.