43% попуст на гастроентеролошки пакет: ехо на абдомен, тест за скриено крварење на дебелото црево и проктоскопски преглед + крвна слика во Рес Хумана во вредност од 3810 ден. по цена од 2190 ден.

Вредност

3810 ден.

Попуст

43%

Заштеда

1620 ден.

Купени: 4

 • Миле Поп Јорданов бр.44

  Одведи ме таму

  3083 900; 3085 754; 3085 107; 072 228 101

Добивате

Гастроентеролошки пакет:

 • Ехотомографски преглед на абдомен (ехо на абдомен) во вредност од 1000 ден.
 • Тест за скриено крварење на дебелото црево (брз безболен тест) - во вредност од 350 ден.
 • Проктоскопски преглед - во вредност од 2000 ден.
 • Крвна слика - во вредност од 160 ден.
 • Седиментација - во вредност од 100 ден. 
 • Серумско железо - во вредност од 200 ден.

Услови

 • Купонот може да се искористи од 29.01.2019 до 31.03.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација

Опис

Крварењето од дебелото црево како општ и заеднички симптом на малигните и бенигните болести на дебелото црево

Хемороидната болест и воспалителните болести

Преставува една од најчестите причини поради која пациентите се јавуваат на лекар.Застапена е кај сите категории на пациенти (повозрасни старосни групи но и кај помлади )

Крварењето може да се манифестира како појава на светла црвена крв во школката по вршење на нужда од светла црвена крв но и како траги од крв  на тоалетната хартија.

Со одминување на времето симптомите стануваат поизразени така да од почетни лесни симптоми болеста може да напредува до одминат стадиум што доведува до крвозагуба и интензивни болки.

За оваа болест се препорачува конзервативно , интервентно и во краен случај оперативно лекување.

Кај воспалителните болести на колонот симптомите се слични со појава на крваво слузави столици како и почеста појава на слабокрвност кај болниот.

Рак на дебелото црево

Кои се причините за развивање на рак на дебелото црево?

Хемороидните јазли се делат на надворешни и внатрешни (од И-ИВ) степен.

Причината за развој на ракот на дебелото црево како и причината за повекето малигни болести останува непозната. Сепак во долгогодишните испитувања на светските истражувачки институти за канцер непобитни се некои факти кои се дел од повекето причини за развој на оваа малигна болест.

Полипите на дебелото црево

Полипите се број 1 ризик фактор за развој на ракот на дебелото церво. Можно е да се јават на било кој дел на дебелото црево и не мора да бидат проследени со симптоми

Фамилијарна предиспозиција и наследни фактори.

Близу 25% од болните имаат позитивна фамилијарна анамнеза . Тоа упатува на наследна предиспозиција. Што значи тоа? Доколку некој од семејството имал тумор на дебелото црево ( мајка, татко, баба, дедо, вујко, чичко) независно од која страна, има зголемен ризик во животот да заболи од оваа болест ( сепак тоа не значи дека со сигурност ќе се појави рак). Од оваа причина овие групи на луѓе во животот треба да се обратат на преглед(првично проктоскопија а потоа колоноскопија) од 40та год. иако немаат никакви тегоби. Со тоа ќе се зголеми шансата во случај на болест да се открие истата во рана и потенцијално излечива состојба.

Начинот на исхраната и стилот на живот. 

Исхраната игра несомнено голема улога во развојот на ракот на дебелото црево. Тоа ја вклопува оваа болест  како "болест  на развиените општества", каде се живее динамично и се консумира претерано брза храна која е богата со животински масти и нитрозамини.

Симптоми

Ректалното крварење е еден од цестите симптоми кој го прати ракот на дебелото црево. Тоа се јавува обично како последица на растење и разранување на површината на туморот (некотизирање). Крварењето е почест симптом кога туморот е локализиран (левиот колон) или е ниско во завршните делови на дебелото црево, ректумот. Крвта е помешана со столицата и истата е потемна, но може и да е посветла (кога пациентите мислат дека се работи за хемороиди) при што не се обрнува посебно  внимание со што се прави фатална грешка.

ЕХОТОМОГРАФИЈАТА НА АБДОМЕН претсавува безболна ефикасна и современа метода која може да се повтори и повеќе пати и истата е без штетни ефекти.

 Со истата се прегледуваат цврстите ( паренхиматозни) органи во абдоменот и се нотираат дефекти или болести на истите доколку постојат.

Најчесто ефксасно се откриваат болести на жолчното ќесе ( жолчни каменчиња) но и болести на црниот дроб (туморски промени и воспаленија) но  болести на панкреасот и слезенката. Јасно се визуелизираат и поголемите крвни садови со што се откриваат и болести на истите.

ПЗУ Поликлиника Рес хумана  поседува најсовремена апаратура за дијагностика на заболувања и палета на прегледи кои ги изведува високо професионален тим. Во нејзин состав функционираат следниве единици.

Рес Хумана (Локација Скопје Козле во склоп на Хотел Гранит)

Центар за урологија  Проф Д-р Александар Ставридис

 • Специјалистички уролошки прегледи
 • Ехо на урогенитален систем
 • Трансректална ехосонографија на простата
 • Биосија на простата
 • Цистоскопија
 • ESWL Литотрипсија-кршење на камен во бубрег

Центар за интерна медицина Д-р Весна Папазоска

 • Специјалистички интернистички прегледи
 • Електркардиограм ЕКГ
 • Ехо на абдомен и УГТ
 • Ехо доплер на каротиди и периферни крвни садови
 • Ехо на тироидна жлезда
 • Испитување на белодробна функција Спирометрија бронходилататорен тест
 • АБП холтер за крвен притисок
 • ЕКГ холтер

Центар  за остеопороза

 • DXA-Процена на коскена густина

Центар за гастроентерохепатологија д-р Христијан Писевски

 • Гастроентерохепатолошки преглед
 • Аноскопија
 • Ректоскопија
 • Склерозација и лигатура на хемороидални јазли
 • Дилатација на анална фисура

ЦЕНТАР ЗА ДЕРМАТОВЕНЕРОЛОГИЈА д-р Елизабета Ризова

 • Дерматолошки прегледи
 • Крио терапија (течен азот)Хемиски пилинг –Neostrata
 • Мезотерапија
 • Dermoroller третман со помош на микроигли и апликација на соодветни коктели за секоја индикација
 • Протокол за коктели –ANTI ACNE
 • Протокол за коктели-MEZOLIFT I STAREENJE
 • Протокол за коктели-KOSA
 • Протокол за коктели –Hyperpigmentacii–Избелување
 • Протокол за коктели-Стрии и лузни

Дермални хијалуронски филери

 • Princess-filler (hijaluronic acid) - универзален третман
 • Princess-volume - третман за постигнување на волумен
 • Princess-rich - мезотерапија третман

Епилација со Луменис Диоден ласер Light Sheer -ласерско трајно отстранување на несакани влакна -фотодермолиза на фоликул на влакно третман на

Центар за дојка д-р Маја Стојановиќ Чрчева

 • Дигитална мамографија –највисок квалитет на слики а најниска зрачна доза и минимална компресија
 • 3Д мамографски преглед (томосинтеза)-особено важен за густи дојки и помага во намалувањето на бројот на непотребни биопсии.
 • Ехо на дојки со високофреквентна сонда
 • Тродимензионално Ехо на дојки со помош на ABVS(автоматски скенер на дојки)
 • Color dopler
 • Еластографија
 • Тенкоиглена аспирациона биопсија под  ултразвучна  контрола
 • Core биопсија под ултразвучна контрола
 • Стереотаксична биопсија под мамографска контрола

ПЕДИЈАТРИЈА д-р Олгица Николовска

 • Педијатриски преглед на здраво и болно дете
 • Ехо на неонатални колкчиња
 • Ехо на абдомен и УГТ кај деца
 • Ехокардиографија кај деца
 • Тоалета на папче

Центар за третман на хронични рани

 • декубитални рани
 • артериски и венски улкуси
 • дијабетично стопало
 • хирушки рани

Трудова медицина д-р Димитрија Најдовски

 • систематски прегледи на вработени согласно Законот за здравје и безбедност при работа
 • лекарски уверенија за сите намени

Општа медицина д-р Нада Настеска, д-р Снежана Новина

 • биохемиска лабораторија 

 

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.