Масажа во солена соба! До 71% попуст на медицинска масажа на грб и врат или релакс масажа на цело тело (по избор) за мажи и жени во "Salt Cave"

РАСПРОДАДЕНО

Масажа во солена соба! До 71% попуст на медицинска масажа на грб и врат или релакс масажа на цело тело (по избор) за мажи и жени во "Salt Cave"

Цена

290 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

1,000 ден.

Попуст

71%

Заштеда

710 ден.

Купени : 34

 • ул. Охридска бр. 39-1 (новата бело жолта зграда) , Маџир Маало Скопје, Macedonia (Македонија), 1000

 • 076 483 715

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 13:00 - 20:00 Саб: 10:00 - 15:00

Добивате

Масажа во солена соба по избор:

 • Медицинска масажа на грб и врат (времетраење: 30 мин.) цена 1000 ден. 290 ден.
 • Релакс масажа на цело тело (времетраење: 50-60 мин.) цена 1500 ден. 490 ден.

Услови

 • Купонот може да се искористи од 22.01.2016 до 22.03.2016
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација
 • Понудата е наменета за мажи и жени
 • Доколку не го искористите купонот на закажаниот термин, истиот не важи за следен термин

Опис

Студио  Salt Cave - солена соба, со нова локација и во новоотворен простор во Скопје е изградена по сите европски стандарди и единствена со УВ стерилизација на просторот со што се оневозможува развојот на разни патогени микроорганизми во солената соба!

Нашето студио за солена терапија е адаптирано со прекрасен амбиент и одлична услуга каде што клиените ќе бидат пријатно пречекани и ќе им биде објаснето се што сакаат да знаат за солената терапија. Покрај тоа што има лековито дејство за луѓето со проблеми на дишните патишта, хронични болести, алергии, дерматолошки нарушувања и сл.

Солената соба е одличен начин за релаксација и одмор по напорниот работен ден и им помага на клиентите да се ослободат од напнатоста, стресот и негативната енергија.

Како настанала идејата за солена соба?

Уште во 1843 година полскиот лекар Феликс Боковски забележал дека луѓето кои што работат во солените рудници не заболуваат од болести на дишните органи и немаат респираторни  проблеми.

Истото ова го согледале и монасите во Русија кои почнале да ги праќаат луѓето со вакви здравствени проблеми да престојуваат одредено време во слоните рудници. Но, бидејќи солени рудници нема во секој дел од светот  луѓето дошле на идеја оваа микроклима да ја пренесат во услови кои ке бидат подостапни за терапија. Така настанале првите солени соби.

 • Аеросолите содржат голем процент на микроелементи кои што имаат големо позитивно влијание:
 • Натриум - делува на функционалноста на срцето, оптимален крвен притисок и ја подобрува состојбата на кожата
 • Калиум - го намалува крвниот притисок, спречува заболувања на срцето, ја подобрува функцијата на кожата, директно го чисти организмот од отровни супстанции
 • Магнезиум - го ослободува организмот од стрес, директно ги намалува нападите на астма, хроничен замор, намалува напнатост
 • Калциум - неопходен е за здрав развој на коските и забите, го зајакнува имунитетот, има антиалергиски својства 
 • Железо - директно е врзано за хемоглобинот, лечи анемија, ја поттикнува работата на мускулите, ја подобрува концентрацијата и ја намалува склоноста кон инфекции
 • Јод - ја регулира работата на тиреоидната жлезда
 • Литиум - превенција кај склероза, дијабетес, болести на срцето
 • Селен - силен антиоксидант
 • Бакар - го подобрува метаболизмот, ја олеснува апсорпцијата на железото и го потпомогнува создавањето на хемоглобинот

Третманот за возрасни трае 40 минути, а за деца 20 минути. За полн ефект потребни се 10-15 третмани неколку пати годишно. Третманите во солена соба се применуваат од најрано детство до длабока старост. Халотерапијата е 100% природна метода и нема никакви нус појави.

Позитивно делува на:

1. ЗДРАВЈЕ:

 • Јакнење на организмот физички и психички
 • Ги олеснува респираторните проблеми
 • Ги прочистува дишните патишта - особена помош кај астма
 • Пушачка кашлица
 • Алергии
 • Воспаление на синуси
 • Намалува склоност кон настинки
 • Зголемување на имунитетот
 • Намалува долготрајна употреба на лекови
 • Регулирање на нивото на шеќерот
 • Подобрување на работата на штитната жлезда
 • Остеопороза и ревматски тегоби
 • Помага за одржување на либидото
 • Превенција за грчеви на мускулите, варикозни вени и ширење на капилари по нозете

2. УБАВИНА:

 • Помага кај акни
 • Алергии
 • Подмладување на кожата
 • Егземи, дерматитис и псоријаза   

3. РЕЛАКСАЦИЈА:

 • Замор, исцрпеност, напнатост, несоница, депресија, стрес
 • Рекреативно и кај спортисти да се одморат, ослободат од стресот после големи напори

Освен халотерапија добивате и хромотерапија-природна терапија со бои:

 • Црвена - дава животна енергија и ја подобрува циркулацијата
 • Жолта - го поправа расположението и поттикнува активност
 • Портокалова - го подобрува текот на дишењето
 • Сина - за опуштање
 • Зелена - за оздравување

И аудиотерапија - звукот исто така е извор на енергија. Во нашата солена соба ќе слушате опуштена музика која ќе ви помогне да се врати рамнотежата во телото, ја намалува физичката и психичката болка и го забрзува лечењето.

40 минути во солена соба = 4 дена на море

Болести на кои директно делува солената терапија:

 • Астма
 • Бронхитис
 • Пневмонија
 • Болести на горните дишни патишта: ринитис, синуситис, ларингитис, тонзилитис…
 • Алергии - сите видови
 • Цистична фиброза
 • Хронично воспаление на ушите
 • Хронични респираторни болести
 • Хронично воспаление на грлото
 • Чести вирусни инфекции
 • Хронични воспаленија на уво, нос и грло
 • Пелуден ринитис
 • Кожни проблеми: псоријаза, атопичен и хроничен дерматитис, егземи, акни…
 • Болки во зглобовите, артритис
 • Пушачка кашлица
 • Регулација на шеќерот во крвта
 • Регулација на крвниот притисок, слаба циркулација, анемија
 • Регулација на работата на штитната жлезда
 • Ревматски тегоби и остеопороза
 • Хигиена на дишните патишта од аерозагадувања
 • Детоксикација
 • Како помош при одвикнување од пушење

Се препорачува за:

 • Исцрпеност, замор, стрес, депресија, несоница
 • Јакнење на имунитетот
 • Рекреација за спортисти и луѓе со зголемена активност

"Студио Салт Кејв" се наоѓа на ул. Бојмија 1/1 лок. бр. 8 (до зградата на One/Neocom)

Повелете, посетете не!

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ