30% попуст на тест за детекција на HPV преку најсовремена PCR метода на молекуларна дијагностика од ПЗУ Биотек Лабораторија во вредност од 4900 ден. по цена од 3430 ден.

Цена

3430 ден.

Вредност

4900 ден.

Попуст

30%

Заштеда

1470 ден.

 • ул. Христо Татарчев 43Б (Кисела Вода, Расадник)

  02 277 1020, 078 243 429

  laboratorija@bioteklab.com.mk

 • ул. Аминта 3ти бр.44(Ленинова)

  Одведи ме таму

  078 492 294, 02 3112 464

  laboratorija@bioteklab.com.mk

Добивате

Тест за детекција на HPV преку најсовремена PCR метода на молекуларна дијагностика

*Идентификација на 18 високо ризични типови ХПВ и на 3 Ниско ризични типови ХПВ и нивна квантификација

Услови

 • Купонот може да се искористи од 12.12.2018 до 31.01.2019
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација на термин

Опис

Во понудата е вклучена идентификација на 18 високо ризични типови ХПВ (Тип 16; 18; 26; 31; 33; 35; 39; 45; 51; 52; 53; 56; 58; 59; 66; 68; 73; 82;) и на 3 Ниско ризични типови ХПВ (Тип 6; 11; 44;) и нивна квантификација што е од особено значење за поегзактно следење на здравствената состојба на пациентите

Генитална ХПВ инфекција

Хуман папиломавирус (ХПВ) е најчестата сексуално пренослива инфекција на глобално ниво. Повеќето луѓе се заразени во одреден момент од нивниот живот. Во 2012 година, околу 528.000 нови случаи и 266.000 смртни случаи се случиле од рак на грлото на матката низ целиот свет. Околу 85% од нив се случиле во земјите во развој. Некои здравствени ефекти предизвикани од ХПВ може да бидат спречени од вакцините против ХПВ.

Што е ХПВ?

Човечката папиломавирусна инфекција е инфекција од хуман папиломавирус (ХПВ). Повеќето ХПВ инфекции не предизвикуваат никакви симптоми и спонтано се решаваат. Кај некои луѓе, ХПВ инфекцијата продолжува и резултира со брадавици или преканцерозни лезии. Преканцерозните лезии го зголемуваат ризикот од рак на грлото на матката, вулвата, вагината, пенисот, анусот, устата или грлото. Речиси сите состојби со рак на грлото на матката се должат на ХПВ со два типа, ХПВ16 и ХПВ18, кои сочинуваат 70% од случаите. Помеѓу 60% и 90% од другите состојби споменати погоре се исто така поврзани со ХПВ. ХПВ 6 и ХПВ 11 се чести причини за појава на генитални брадавици и ларингеална папиломатоза.

ХПВ инфекцијата е предизвикана од човечки папиломавирус, ДНК вирус од семејството на папиломавирус, од кои се познати повеќе од 170 типови. Повеќе од 40 видови се пренесуваат преку сексуален контакт и го инфицираат анусот и гениталиите. Додека случаите на брадавици се опишани уште од времето на античка Грција, нивната вирусна природа не била откриена до 1907 година.

Дали ХПВ предизвикува здравствени проблеми?

Во повеќето случаи, ХПВ одминува спонтано и не предизвикува никакви здравствени проблеми. Но, кога ХПВ перзистира, може да предизвика здравствени проблеми како генитални брадавици и рак. Гениталните брадавици обично се појавуваат поединечно или група на испакнатини во гениталната област. Тие можат да бидат мали или големи, подигнати или рамни, или обликувани како карфиол.

Дали ХПВ предизвикува рак?

ХПВ може да предизвика рак на грлото на матката и други видови на рак, вклучувајќи рак на вулвата, вагината, пенисот или анусот. Исто така, може да предизвика рак во задниот дел на грлото, вклучувајќи ја и основата на јазикот и крајниците (наречен рак на орофарингеален рак). Оваа состојба може често трае со години, дури и со децении. Видовите на ХПВ кои можат да предизвикаат генитални брадавици не се исти како типовите на ХПВ кои можат да предизвикаат рак. Не постои начин да се знае кои луѓе кои имаат ХПВ ќе развијат рак или други здравствени проблеми. Луѓето со слаб имунолошки систем (вклучувајќи ги и оние со ХИВ / СИДА) може да бидат помалку способни да се борат против ХПВ.

Епидемиологија

Во светот, ХПВ се проценува дека инфицира околу 12% од жените во било кое дадено време. ХПВ инфекцијата е најчесто сексуално пренослива болест во светот.

Дијагноза

Вo лабораториите БИОТЕК вирусот на ХПВ се испитува со метод на молекуларна дијагностика.

Оваа метода ја работи исклучиво БИОТЕК Лабораторија - на Реал тиме ПЦР вклучува покрај идентификација на 18 Високо ризични типови ХПВ (Тип 16; 18; 26; 31; 33; 35; 39; 45; 51; 52; 53; 56; 58; 59; 66; 68; 73; 82;) и на 3 Ниско ризични типови ХПВ (Тип 6; 11; 44;) и нивна квантификација што е од особено значење за поегзактно следење на здравствената состојба на пациентите.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.