Искусете го древниот метод за опуштање! 29% попуст на масажа со вендузи терапија од Laser Med во вредност од 1400 ден. по цена од 990 ден.

Цена

990 ден.

Вредност

1400 ден.

Попуст

29%

Заштеда

410 ден.

Преостанато време

Купени: 5

 • ул. Методија Шаторов - Шарло бр.15/1-10, Скопје (зад Тобако 2, спроти Equilibrium)

  Одведи ме таму

  02 246 6021, 070 338 754

  [email protected]

Добивате

Масажа со вендузи терапија

Услови

 • Купонот може да се искористи од 16.01.2023 до 31.12.2023
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација
 • Работното време на Laser Med е од 10:00 - 20:00ч.
 • Доколку не го искористите купонот во предвидениот рок или откако понудата е завршена средствата за истиот не може да бидат вратени

Опис

Вендузи е древен метод во кинеската, индијската култура кој датира уште пред 5000 година. Во тоа време за терапија ги користеле роговите од животните.
Во денешно време, многу култури во светот ја применуваат вендузи терапијата. Вендузи е термин на техника која користи мали стаклени чаши за шмукување т.е. прават вакуум на кожата.
Вендузи претставува и миофасциална декомпресија или позната како вакуум терапија,чие дејство се должи на намалување на притисокот на поткожното ткиво. Вендузи е многу сличен на инверзивната масажа - наместо примена на притисок на мускулите, користи нежен притисок да ги повлече нагоре, кое за повеќето пациенти е чувство на релаксација и ослободување. Вшмукувањето и негативниот притисок предизвикуваат релаксирање на мускулите, поттикнуваат протокот на крвта и смирување на нервниот систем (што го прави одличен третман за висок крвен притисок).
Постојат два типа на вендузи, сува и влажна.
Сувата вендузи е метод на вакуум на одредени точки на телото на клиентот. Вакуумот може да се создаде со помош на топлина (загревање на чашата), така што
ладењето на воздухот во внатрешноста на чашата се создава вакуум, т.е. ја подигнува кожата нагоре и предизвикува појава на црвенило на кожата, поради вазодилатација на крвните садови. Покрај стаклените чаши, има силиконски, чаши со воздушна пумпа на сифонот за вадење на воздухот, бамбусови и глинени чаши. Влажната вендузи терапија претставува засекување на кожата и апликација на чашата во таа зона, со цел да се исшмука крвта. Целта на оваа терапија е да се отстранат токсичните течности и крв во таа област. Овие убоди може да се прават со три Фронт игли или со скалпели.

Оваа терапија се користи за намалување на болки во грбот и вратот, вкочанети мускули, анксиозност, замор, мигрена, ревматизам, па дури и целулитот. Еден од најдобрите терапии за длабоко ткивно делување, се смета дека влијае и до 10 см длабина на ткива под кожата.Вообичаено се користат, од 4 до 6 чаши, околу 15 до 20 минути. Ова е слично на практиката на TUI Na масажа, традиционалната кинеска медицина која е
насочена кон акупунктурните точки, како и болни делови од телото за да обезбеди помош преку притисок.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.