Секој викенд на Острог и Будва (Ноември)! Тридневен аранжман во Острошки манастир + посета на Будва + вклучен автобуски превоз од T.A Ganic Exclusive по цена од 1650 ден.

Цена

1650 ден.

Купени: 27

 • Кеј 13-ти Ноември бр.1, Скопје

  Одведи ме таму

  02 3117771, 071 775 529

  [email protected]

Добивате

Понудата е по лице и вклучува тридневен аранжман во Острошки манастир + посета на Будва + вклучен автобуски превоз

Термини: 

 • 03.11.2023
 • 10.11.2023
 • 17.11.2023
 • 24.11.2023

Услови

 • Купонот може да се искористи од 14.07.2023 до 01.12.2023
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Пред да го купите купонот потребно е да се информирате во агенцијата за слободни термини преку email или телефон
 • По купување на купонот потребно е да го препратите на компанијата со цел да ја комплетирате резервацијата
 • Поаѓањето е во петок од Скопје кај Дрво Декор во 21:00 часот.
 • Враќањето е во недела на полноќ
 • Важат општите услови на СКТМ и T.A Ganic Exclusive
 • Предрезервацијата, пред купување на купонот трае неколку часа
 • Доколку не го искористите купонот до наведениот рок, истиот пропаѓа и средствата не може да се рефундираат

Опис

Програма на патувањето:

ПЕТОК (ден 1)

Состанок на групата на Дрво декор во 20:30 часот, поаѓање во 21:00 часот. Ноќно возење преку Косово и Албанија по новиот автопат до Будва со попатни паузи за одмор и царински формалности.

САБОТА (ден 2)

Пристигнување во Острошкиот Манастир, едно од најпосетуваните светилишта на Балканот. Манастир кој е врежан во карпите, основан од митрополитот Василије Острошки во XVII век. Ноќевања во манастирот.

НЕДЕЛА (ден 3)

По светата неделна утринска литургија следи посета на Будва каде ќе имате слободно индивидуално време за прошетка во стариот град на Будва, посета на Словенска плажа и панорамски разглед на едно од најмонденските летувалишта на Јадранското море - Свети Стефан. Во договорено време собирање на групата и поаѓање за Скопје. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

ЗА ОСТРОГ:

Сместен на 900 метри надморска височина Острошкиот Манастир се наоѓа помеѓу Никшиќ и Подгорица, во Црна Гора, а само во текот на летните месеци: во јули, август и септември го посетуваат помеѓу 250 000 и 3000 000 верници и посетители, што го прави најголемо православно светилиште, не само на подрачјето на Балканот  туки и во целата Европа.

Во исто време, само на денот на свети Василија, кој се слави на 12 мај во манастирот во зависнот од временските прилики, и денот, односно дали е во текот на работна недела или станува збор за викенд се собираат помеѓу 10000 и 20000 луѓе.

Свети Василије Острошки  е роден во селото Мркоњиќ, во Попово Поле – Херцеговина во 1610 година, од каде заминал во Требињскиот манастри Успение на Пресвета Богородица  и  таму се замонашил.  Свети Василије се упокоил 1671 година во манастирот Острог, а веднаш откако бил прогласен за светец, народот почнал да доаѓа на неговиот гроб  за да се моли.

Острошкиот манастир  како издлабен во карпа  ги чува моштите на Свети Василије Острошки чудотворец, а самиот манастирски комплекс го сочинуваат два манастири изградени во различни историски епохи.

Горниот манастир е постар и го сочинуваат црквата посветена на Ваведение на Пресвета Богородоциа  во  кој почива целебното тело на светителот  и црквата Воздвижение на Чесниот Крс. Го изградил самиот Свети Василије во 1665 година, а со фрески го украсил прочуениот мајстор Радул во 1667 година.

Долниот манастира го изградил острошкиот архимандрит  Јосиф во 1820 година по благословот на митрополитот Свети Петар Цетињски. Централниот дел на манстирскиот круг го краси соборниот храм посветен на Света Тројца.

Над  Долниот манастир во 2004 година е изградена црква посветена на Светиот маченик Станко во која се наоѓаат неговите мошти. Во неа секојдневно се обавуваат крштевки.

 

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата

Како да купам Grouper купон?

Чекор по чекор како да купиш Grouper купон. Брзо, лесно, едноставно и безбедно купување. Ако сакате прво да видите како некој друг го прави тоа, еве како за 1 минута се купува Grouper купон.

Испратете e-mail до компанијата.

Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.