1 ја следи оваа компанија


Вино Пловдина 0,75л

270 ден.

Опис

Стара Тракиска сорта на грозје Пловдина која се среќава во многу мали количини кај постари лозја и тоа ја има по 2-3 прачки во лозје. Некогаш карактеристична за просторите на Југославија, Бугарија, Унгарија, Романија и Турција во последно време е во фаза на изумирање.

Исто како сите локани сорти и пловдината се карактеризира со висока издржливос и отпорност при различни временски услови.

Грозјето од пловдина созрева во средно доцен период а самото грозје се карактеризира со бледа нијанса на дива роза.

Виното од ова грозје најдобри карактеристики дава додека е младо и свежо.

Нашата винарија е единствена винарија во Македонија која произведува вино од ова гројзе во многу лимитирана серија и истото е обожувано од луѓе со префинет вкус за вино.

 

 • Суво розе вино со контролирано потекло од тиквешкото виногорје, со изразена бледа розе нијанса на дива ружа.

 • Совршен спој од ароми на пролетни цветови, јагоди и малини, а овошните ноти се истакнуваат најмногу кога виното се консумира младо.

 • Се служи изладено на температура од 8 - 12 ºC

 • Alc 13% vol

 • Одличен избор е кога виното се комбинира со лесни и кремасти пудинзи, а главните карактеристики уште повеќе доаѓаат до израз кога се сервира со зелена салата, сармички, полнети пиперки, гравче тавче или со некои полесни јадења.

Детали за испорака

Испорака

 • Бесплатна испорака на сите нивни производи, за нарачки над 1200 денари
 • Време потребно за достава: 1-3 работни дена по процесирање на нарачката
 • Време потребно за достава низ Македонија: 3-7 работни дена по процесирање на нарачката.
 • Доколку имате прашање за доставата контактирајте ја компанијата ТУКА или на тел: 070 743 742.
 • Види ја продавницата на "Семејна Винарија Захарчев/Zaharchev Family Winery" овде
 • Се согласувам со Условите за замена и враќање на производи

За компанијата

Природата во шише!

Тиквешкиот регион како колевка на лозарството и винарството во нејзината крошна, ја одгледа и израсна нашата семејната винарија Захарчев. 

Колку и да зборуваме за приказните од Тиквешот, за виното, мирисот на тазе набрано Кратошија / Вранец, Прокупец, Пловдина, Станушина или Темјаника, песната на аргатите, шумот на лозовите насади од топлото ветре кое пиркаи за време на бербата и љубовта, ах таа жива материја, таа е во виното, таа е во секоја чаша, во секоја голтка. Таа трае, таа не згаснува. Еднаш разгорува и впламнува, потоа само трае. Таква е. Те остава да ја имаш. Не ти дозволува да замине. Те држи. Те чувствува. Еднаш кога ќе ја отвориш приказната од шише, секое наредно е само надополнување. 

Нашата семејна винарија Захарчев е мала бутик винарија која се наоѓа во Кавадарци. Винаријата е насочена кон производство на вино од сорти на гројзе кои се карактеристични за балканот и кои се речиси пред изумирање. Годишното производство на вино е околу 7000 шишиња.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.