1 ја следи оваа компанија


- 15%

Вино Прокупец 0,75л

250 ден.

212 ден.

Опис

Специфичната сорта прокупец е малку подзаборавена балканска сорта на грозје, каква што не може да се сретне на друго место. Во Македонија се одгледува на ограничени површини, најмногу во Пелагониско-Полошкиот и Пчињско-Осоговскиот регион.

 

Сортата зрее многу доцна, а лушпата е дебела и има темносина боја. Се одликува со добра родност и претставува приносна сорта. На прокупецот му требаат плодни и умерено влажни почви, а на слаби почви и суви терени страда од суша.

 

Прокупецот одгледан во добри услови дава добра основа за засилување на црвените вина. Затоа е соодветен и за спојување со други црвени вина.

 

Виното од прокупецот претставува одлична хармонија на боја, мирис и вкус. Има средна јачина, добро е обоено, лесно и пивко.

 

 • Полу-Суво црвено вино со контролирано потекло од тиквешкото виногорје, со изразена рубин црвена боја.

 • Освежително вино со богати овошни ароми како меѓу кои поизразени вишна и цреша и завршница од вкусови на сушено овошје меќу кои најизразена смоква и вкус на јаткасти плодови. 

 • Се служи изладено на температура од 12 - 16 ºC

 • Alc 14% vol

 • Може да го пиете во придружба на лесни предјадења, тестенини и варива, но добра комбинација е со црвено месо и дивеч.

Детали за испорака

Испорака

 • Бесплатна испорака на сите нивни производи, за нарачки над 1200 денари
 • Време потребно за достава: 1-3 работни дена по процесирање на нарачката
 • Време потребно за достава низ Македонија: 3-7 работни дена по процесирање на нарачката.
 • Доколку имате прашање за доставата контактирајте ја компанијата ТУКА или на тел: 070 743 742.
 • Види ја продавницата на "Семејна Винарија Захарчев/Zaharchev Family Winery" овде
 • Се согласувам со Условите за замена и враќање на производи

За компанијата

Природата во шише!

Тиквешкиот регион како колевка на лозарството и винарството во нејзината крошна, ја одгледа и израсна нашата семејната винарија Захарчев. 

Колку и да зборуваме за приказните од Тиквешот, за виното, мирисот на тазе набрано Кратошија / Вранец, Прокупец, Пловдина, Станушина или Темјаника, песната на аргатите, шумот на лозовите насади од топлото ветре кое пиркаи за време на бербата и љубовта, ах таа жива материја, таа е во виното, таа е во секоја чаша, во секоја голтка. Таа трае, таа не згаснува. Еднаш разгорува и впламнува, потоа само трае. Таква е. Те остава да ја имаш. Не ти дозволува да замине. Те држи. Те чувствува. Еднаш кога ќе ја отвориш приказната од шише, секое наредно е само надополнување. 

Нашата семејна винарија Захарчев е мала бутик винарија која се наоѓа во Кавадарци. Винаријата е насочена кон производство на вино од сорти на гројзе кои се карактеристични за балканот и кои се речиси пред изумирање. Годишното производство на вино е околу 7000 шишиња.

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се овде.