ЗЛАТНА ЗДЕЛКА: Најголемиот попуст досега - 75% за испитување на генетска состојба по избор во Лабораторија за Генетика на Жан Митрев​ Клиника и Био Инженеринг

РАСПРОДАДЕНО

ЗЛАТНА ЗДЕЛКА: Најголемиот попуст досега - 75% за испитување на генетска состојба по избор во Лабораторија за Генетика на Жан Митрев​ Клиника и Био Инженеринг

Цена

1,200 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

4,800 ден.

Попуст

75%

Заштеда

3,600 ден.

Купени : 12

 • Ул. Бледски договор бр. 8

 • 02 3091 500; 02 3091 484

 • info@zmc.mk

 • Работно Време:

  Пон-Пет: 07:00 - 22:00 Саб-Нед: 08:00 - 16:00

Добивате

Испитување на генетска состојба по избор:

Пакет 1: Нутригенетиката и персонализирана исхрана, цена: 7890 ден. 4990 ден.

 • гени поврзани со исхрана, 5 мутации
 • генетско советување 
 • персонализирано мени за исхрана од нутриционист од Виталиа
 • нутриционистичко советување од 1 месец

Пакет 2: Нутригенетиката и персонализирана исхрана, цена: 9890 ден. 6990 ден.

 • гени поврзани со исхрана, 6 мутации
 • генетско советување 
 • персонализирано мени за исхрана од нутриционист од Виталиа 
 • нутриционистичко советување од 1 месец

Пакет 3: Генетска анализа за ризик од рак (секвенционирање на >100 гени), цена: 52 800 ден. 45 000 ден.

Пакет 4: Персонализирана генетика (секвенционирање на цел геном)цена: 170 800 ден. 120 000 ден.

 • ризик за рак
 • ризик за кардиоваскуларни болести
 • ризик за невродегенеративни болести
 • носителски статус на ретки болести
 • нутригенетика и персонализирана исхрана
 • одговор и реакција на лекови
 • сите болести со генетска основа

Пакет 5: Ризик за ќелавост кај мажи, цена: 4800 ден. 1200 ден.

*Сите генетски испитувања се прават преку крв


Услови

 • Купонот може да се искористи од 29.01.2018 до 20.03.2018
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжителна е претходна резервација

Опис

Лабораторијата за Генетика и Персонализирана Медицина на Жан Митрев Клиниката и Био Инженеринг Доо во изминатата година стана референца за генетските и геномските науки во Македонија. Лабораторијата е единствената на Балканот и пошироко којашто го практикува принципот на персонализирана или скроена медицина (здравје) врз основа на вашите гени.

Врз основа на генетските податоци, секоја личност може да открие кој е перфектниот сооднос на јаглехидрати, масти и протеини за неа и да добие персонализирано мени. Оваа услуга се нуди во соработка со нутриционистичкиот тим на Виталиа. Исто така преку анализа на гените може да се добие и персонализирана проценка на ризик за разни болести како рак и кардиоваскуларни заболувања, одговор на лекови, носителство на ретки болести и многу други работи.

1. Нутригенетика 5 мутации + генетско советување + персонализирано мени за исхрана од нутриционист + нутриционистичко советување од еден месец

Нутригенетиката претставува нов светски тренд во којшто генетската информација се користи за одредување на перфектниот сооднос на јаглехидрати, масти и протеини кај една индивидуа со мени од намирници и продукти коишто самата личност ги претпочита. Се додека се храните како што гените диктираат, нема да има потреба од тешки диети и гладување.

2. Нутригенетика 6 мутации + генетско советување + персонализирано мени за исхрана од нутриционист + нутриционистичко советување од еден месец

Нутригенетиката претставува нов светски тренд во којшто генетската информација се користи за одредување на перфектниот сооднос на јаглехидрати, масти и протеини кај една индивидуа со мени од намирници и продукти коишто самата личност ги претпочита. Се додека се храните како што гените диктираат, нема да има потреба од тешки диети и гладување. За разлика од нутриегенетиката со 5 мутации, кај оваа опција има додатната мутација која е индикатор за ризик за дебелост и консеквентно развивање на дијабетес тип 2.

3. Генетска анализа за ризик од рак

Утврдување на ризикот за развивање на рак е светиот грал на персонализираната медицина. Со само неколку капки крв, со овој најсеопфатен тест целосно се секвенционираат стотици гени коишто се поврзани со ризик за развивање на рак. Преку тестот можете да откриете дали имате нормален, умерен или висок ризик за развивање на рак во иднина.

4. Одредување на ризик за развивање на рак, кардиоваскуларни болести, невродегенеративни болест, носителски статус на ретки болести, одговор на лекови, нутригенетика преку секвенционирање на цел геном

Персонализираната медицина е по дефиниција проактивна медицина и има за цел да делува на болестите уште пред да се појават нивните први симптоми. Вашиот ризик за развивање на болести можете да го дознаете преку секвенционирање на сите ваши 20 000 гени, односно на вашиот геном. Првиот геном бил секвенциониран во 2003 години во тек на 13 години од стотици научници и изнесувал 3 милијарди долари. Сега овој потфат на цивилизацијата е достапен за многу поголем број на луѓе. Преку тестот можете да откриете ризици за сите болести коишто имаат генетска основа како рак, кардиоваскуларни, одговор на лекови и друго.

5. Ризик за ќелавост кај мажи

Сакате да знаете дали ќе оќелавите како вашиот дедо или не. Со генетски тест на андрогенскиот рецептор, може да утврдите дали имате ризик за ќелавост во тек на годините.

За лабораторијата

Лабораторијата за Генетика и Персонализирана медицина е резултат на успешна соработка помеѓу Биоинженеринг Доо и Жан Митрев клиниката. Прецизна или персонализирана медицина е научен пристап којшто им овозможува на докторите да изберат третман кој има најголема веројатност да им помогне на пациентите врз основа на уникатните варијации во нивните геноми (генетска конституција). Идејата за персонализирана медицина иако трансформативна, не е нова, но напредокот на новите технологии за ДНК секвенционирање полека ја претвораат во реалност. Во персонализираната медицина, сите одлуки, третмани, терапии и интервенции се уникатни и скроени специјално за пациентот врз основа на неговите претпоставени реакции со лекови или предиспозиции кон болести. Едно од основните начела на персонализираната медицина е проактивност, односно третман на болеста пред да се појават нејзините симптоми.

Испитувања достапни во лабораторијата:

 • Неинванзивна пренатална дијагностика – со verifi Illumina тестот потребни се само 10 ml крв од идната мајка после 10та недела на бременоста за да се утврди ризикот за развивање на хромозомски абнормалности и состојби кај плодот како Даунов, Едвардсов, Патау и слични синдроми.

 • Молекуларна дијагностика на инфективни болести (HPV, Hepatitis C и B, HIV, сексуално преносливи болести и други)

 • Кардиогенетика - генетски тестови за ризик за кардиоваскуларни болести

 • Фармакогенетика - одговор и несакани дејства на лекови

 • Нутригенетика – персонализирана и скроена исхрана за индивидуата

 • Ризик за развивање на рак и целна терапија на рак

 • Секвенционирање на цел геном или егзом – се утврдува ризик за развивање на илјадници болести

 • Дијагноза на ретки болести

 • Одредување на татковство и сродство

 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не тука.
 • Купувањето на купонот се извршува само и единствено преку сајтот Grouper.mk!
 • Во спротивно Grouper.mk не сноси никаква одговорност за услугата/производот.
 • Доколку ви предложат да платите на лице место, Ве молиме известете не овде.
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.

ДРУГИ ЗДЕЛКИ