Во моментов сме затворени, ве очекуваме во 09:00ч.

Чорби
Рибина чорба
150 ден.
(500 гр.)
Телешка чорба
150 ден.
(500 гр.)
Топли предјадења
Печурки на путер (шампињони) (250 гр.)
180 ден.
Вргањ печурки (250 гр.)
400 ден.
Мешавина печурки (шампињони, вргањ) (250гр.)
250 ден.
Роловано сирење со сланина (100 гр.)
130 ден.
Ролован кашкавал со сланина (100 гр.)
140 ден.
Поховано сирење (120 гр.)
120 ден.
Похован кашкавал (120 гр.)
140 ден.
Пирошка (120 гр.)
120 ден.
Палачинка, кашкавал, шунка, кисели краставички
Сирење во фурна (130 гр.)
120 ден.
Сирење, пиперка, домат, кромид
Сирење под капак (250 гр.)
160 ден.
Сирење, пиперки, домат, јајце
Топено сирење со зеленчук (200 гр.)
170 ден.
Сирење, моцарела, зеленчук
Топено сирење ДУКАТ (200 гр.)
190 ден.
Сирење, моцарела, свинска пршута
Ќофтиња од тиквици (250 гр.)
150 ден.
Тиквици, јајца, морков, кромид
Кајгана (200 гр.)
70 ден.
Селска кајгана (330 гр.)
170 ден.
Јајца, сирење, домат, пиперки
Омлет по желба (3 јајца + 50 гр додаток)
160 ден.
(330 гр.)
Омлет по желба (3 јајца + 100 гр додаток)
160 ден.
(330 гр.)
Вариво (200 гр.)
120 ден.
Зеленчук на скара (300 гр.)
150 ден.
Тиквици (200 гр.)
160 ден.
Ролован модар домат - Сезонски (200 гр.)
200 ден.
Модар домат, пршута, кашкавал, пармезан, сос од домати
Рижото со мешани печурки (400 гр.)
240 ден.
Рижото, шампињони, вргањ
Рижото со зеленчук (400 гр.)
240 ден.
Рижото, пиперка, брокула, морков, тиквица, кромид
Рижото со пилешко (400 гр.)
240 ден.
Рижото, пилешки стек
Гравче тавче (200 гр.)
110 ден.
Помфрит (350 гр.)
70 ден.
Пекарски компир (350 гр.)
80 ден.
Ладни предјадења и Макала
Даска со сирење
500 ден.
(250гр.)
Овчо сирење
120 ден.
(100гр.)
Кравјо сирење
80 ден.
(100гр.)
Камембер (сирење)
350 ден.
(100гр.)
Бри (сирење)
350 ден.
(100гр.)
Овчи кашкавал
150 ден.
(100гр.)
Кораб кашкавал
250 ден.
(100гр.)
Пармезан
300 ден.
(100гр.)
Свинска пршута
240 ден.
(100гр.)
Телешка пршута
300 ден.
(100гр.)
Гамби со павлака
160 ден.
(300гр.)
Ајвар
150 ден.
(200гр.)
Лутеница
140 ден.
(200гр.)
Пинџур
140 ден.
(200гр.)
Тврдо макало од лук
120 ден.
(150гр.)
Пецива од фурна
Домашна пита
110 ден.
(150 гр.)
Лепче со моцарела
130 ден.
(250 гр.)
Фурнаринки
100 ден.
(150 гр.)
Нафора со сирење
70 ден.
(200 гр.)
Брускети - домат, лук, босилек, сирење
140 ден.
(250 гр.)
Домашна лепиња
20 ден.
(120 гр.)
Лепче со лук
110 ден.
(150 гр.)
Лепиња со кајмак
150 ден.
(180 гр.)
Салати
Салата ДУКАТ
250 ден.
Зелена салата, рукола, свежи печурки, сув домат во маслиново, ореви, крема балзамико (250 гр.)
Пролетна салата
210 ден.
Зелена салата, рукола, семки од тиква, сончоглед, јогурт, крема балзамико (250 гр.)
Рукола салата
210 ден.
Зелена салата, рукола, шери домати, пармезан (200 гр.)
Цезар салата
180 ден.
Зелена салата, кротони, пченка, пармезан, прелив (250 гр.)
Цезар салата со пилешко
240 ден.
Зелена салата, пилешки стек, крутони, пченка, патмезан, прелив (350 гр.)
Витаминска салата
160 ден.
Зелена салата, зелка, морков, цвекло (300 гр.)
Салата Седум сезони
210 ден.
Зелена салата, зелка, морков, цвекло, рукола, пиперка, пченка (350 гр.)
Мешана салата
180 ден.
Зелена салата, морков, цвекло, зелка, домат, краставица (350 гр.)
Македонска салата
170 ден.
Печена пиперка, домат, лук (300 гр.)
Ајдучка салата
190 ден.
Печени пиперки, сирење, лук, балзамико (300 гр.)
Шопска салата
180 ден.
Домат, краставица, кромид, сирење, маслинка (350 гр.)
Грчка салата
180 ден.
Домат, краставица, кромид, сирење, маслинки (500 гр.)
Тосканска
250 ден.
Марула, рукола, ајзберг, црвена зелка, шери домати, биено сирење, дресинг (350 гр.)
Егзотик салата
250 ден.
Марула, рукола, ајзберг, морков, јаболко, сув домат, ореви, дресинг (350 гр.)
Туна салата
220 ден.
Зелена салата, туна, пченка, кромид (320 гр.)
Зелена салата
90 ден.
(200гр.)
Салата од свежа зелка
110 ден.
(400 гр.)
Таратор салата
130 ден.
Краставица, павлака (200 гр.)
Салата од свежа краставица
140 ден.
(300 гр.)
Салата од свежи домати
120 ден.
(350 гр.)
Салата од розов домат
200 ден.
(400 гр.)
Салата од кисела зелка
120 ден.
(400 гр.)
Печени пиперки (лути, благи)
30 ден.
(30 гр.)
Салата од модар домат
180 ден.
Модар домат, конкасе, сирење (350 гр.)
Главно јадење
Домашен колбас (1 кг.)
900 ден.
Пилешко со зеленчук
290 ден.
Стек, кромид, пиперка, морков, домати, тиквици, модар патлиџан (300 гр.)
Специјалитет ДУКАТ
380 ден.
Свинско, телешко, пилешко, зеленчук, еспањол сос (250 гр.)
Мучкалица ДУКАТ
380 ден.
Свинско филе, сува пиперка, праз (250 гр.)
Свинско филе
1,800 ден.
(1 кг.)
Свинско ребро од фурна
1,100 ден.
(1 кг.)
Свински медаљони
460 ден.
(250 гр.)
Свинско селско месо
270 ден.
Свинско месо, печурки, еспањол сос (250 гр.)
Телешки бифтек
1,050 ден.
(300 гр.)
Телешки бифтек со сос од зелен бибер
1,150 ден.
(350 гр.)
Телешки бифтек со сос од вргањ
1,150 ден.
(350 гр.)
Телешки медаљони
700 ден.
Бифтек, шампињони, еспањол сос (350 гр.)
Телешко селско месо
650 ден.
Tелешко месо, печурки, еспањол сос (350 гр.)
Телешки мускул
300 ден.
Телешки мускул во сос од зеленчук (300 гр.)
Пилешка парма
280 ден.
Пилешки стек, пармезан, сос со зеленчук, помфрит (350 гр.)
Пилешки прсти
210 ден.
(300 гр.)
Пилешко во кари сос
250 ден.
(250 гр.)
Пилешко селско месо
220 ден.
(Пилешко, печурки, еспањол сос) (300 гр.)
Пилешко пепер
270 ден.
(250 гр.)
Скара
Самоилов меч
350 ден.
Свинско месо, пиперка, домат, кромид (300 гр.)
Уштипци
220 ден.
(300 гр.)
Свински завијок
200 ден.
Свинско месо, сланина, кашкавал (200 гр.)
Свинска вешалица
220 ден.
(200 гр.)
Свински ражнич
200 ден.
(200 гр.)
Пилешки завијок
200 ден.
Пилешко, сланина, кашкавал (200 гр.)
Растурен пилешки ражнич
180 ден.
Пилешко, сланина (200 гр.)
Пилешки стек
190 ден.
(250 гр.)
Домашен колбас
900 ден.
(1 кг.)
Плескавица ДУКАТ
230 ден.
Плескавица со кашкавал и сланина (300 гр.)
Шарска плескавица
200 ден.
Плескавица со кашкавал (250 гр.)
Плескавица
170 ден.
(250 гр.)
Риба
Крап
460 ден.
(300 гр.)
Пастрмка
450 ден.
(500 гр.)
Орада
800 ден.
(500 гр.)
Бранцин
850 ден.
(500 гр.)
Лосос
665 ден.
(350 кг.)
Лигњи на скара
370 ден.
(300 гр.)
Лигњи поховани
370 ден.
(300 гр.)
Полнети лигњи
480 ден.
(350 гр.)
Сезонски јадења
Сарма од кисела зелка
80 ден.
Кисела зелка, ориз, мелено месо (120 гр.)
Јагнешки крезли/јатки
900 ден.
(1 кг.)
Печење
Прасечко печење (по нарачка)
1,300 ден.
(1 кг.)
Порција прасечко печење (по нарачка)
390 ден.
(300 гр.)
Јагнешко печење (по нарачка)
1,400 ден.
(1 кг.)
Порција јагнешко печење (по нарачка)
420 ден.
(300 гр.)
Телешко печење
1,700 ден.
(1 кг.)
Порција телешко печење
510 ден.
(300 гр.)
Свинско печење
1,300 ден.
(1 кг.)
Порција свинско печење
390 ден.
(300 гр.)
Десерт
Колач Дукат
140 ден.
(90 гр.)
Овошен тарт
140 ден.
(140 гр.)
Чоколадно суфле
120 ден.
(130 гр.)
Баклава
120 ден.
(130 гр.)
Овошна салата
150 ден.
(сезонско овошје - 150 гр.)
Палачинка
100 ден.
(150 гр.)
Чоколадни палачинки
150 ден.
Торта гријаж со малини
140 ден.
Бело вино
Muscat Temjanika – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Chardonnay – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Traminec – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Sauvignon Blanc – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Riesling – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Chardonnay Barrique – Bovin Winery (0.75l)
2,500 ден.
Chardonnay – Bovin Winery (0.187l)
280 ден.
Muscat Temjanika – Bovin Winery (0.187l)
280 ден.
Alexandria - Tikvesh (0.75l)
550 ден.
Traminec - Tikvesh (0.75l)
550 ден.
Temjanika - Tikvesh (0.75l)
550 ден.
Temjanika SS - Tikvesh (0.75l)
850 ден.
Chardonnay SS - Tikvesh (0.75l)
850 ден.
Sauvignon Blanc SS - Tikvesh (0.75l)
850 ден.
Grenache Blanc SS - Tikvesh (0.75)
850 ден.
Rkaciteli SS - Tikvesh (0.75l)
850 ден.
Viognier SS - Tikvesh (o.75l)
850 ден.
Barovo SS - Tikvesh (0.75l)
2,400 ден.
Bela Voda - Tikvesh (0.75l)
2,400 ден.
Alexandria Cuvee - Tikvesh (0.75l)
1,000 ден.
Chardonnay Domaine Lepovo - Tikvesh (0.75l)
2,400 ден.
Fontaine De Sud - Tikvesh (0.75l)
2,100 ден.
Terrasse au Soleil - Tikvesh (0.75l)
2,500 ден.
Chardonnay - Kamnik (0.75l)
1,350 ден.
Chardonnay Barrel - Kamnik (0.75l)
2,600 ден.
Temjanika - Kamnik (0.75l)
1,350 ден.
Golden Temjanika - Kamnik (0.75l)
2,400 ден.
Sauvignon Blanc - Kamnik (0.75l)
1,350 ден.
Sauvignon Fume Blanc - Kamnik (0.75l)
1,700 ден.
Winemakers Selection White - Kamnik (0.75l)
1,300 ден.
Pinot Grigio - Kamnik (0.75l)
1,350 ден.
Temjanika - Chateau Sopot (0.75l)
1,300 ден.
Chardonnay - Chateau Sopot (0.75l)
1,300 ден.
Pinot Grigio - Chateau Sopot (0.75l)
1,200 ден.
Riesling - Chateau Sopot (0.75l)
900 ден.
Chardonnay - Lazar Winery (0.75l)
1,100 ден.
Pinot Grigio - Lazar Winery (0.75l)
1,100 ден.
Grand Cuvee Allure - Lazar Winery (0.75l)
1,600 ден.
Temjanika - Lazar Winery (0.75l)
1,200 ден.
Grashevina - Lazar Winery (0.75l)
1,200 ден.
Розе вино
Roze Sexy - Chateau Kamnik (0.75l)
1,350 ден.
Roze Lepovo - Tikvesh (0.75l)
2,500 ден.
Roze Ana Marija – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Roze Cuvee - Tikvesh (0.75l)
1,000 ден.
Roze Cuvee - Tikvesh (0.187l)
180 ден.
Roze Mistral - Tikvesh (0.75l)
1,600 ден.
Roze - Chateau Sopot (0.75l)
990 ден.
Црвено вино
Cabernet Sauvignon – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Vranec – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Merlot – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Dissan Barrique – Bovin Winery (0.75l)
1,800 ден.
Alexandar – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Imperator – Bovin Winery (0.75l)
2,900 ден.
Pinot Noir – Bovin Winery (0.75l)
1,100 ден.
Agupka – Bovin Winery (0.75l)
7,500 ден.
Cabernet Sauvignon - Bovin Winery (0.187l)
280 ден.
Merlot – Bovin Winery (0.187l)
280 ден.
Alexandria - Tikves (0.75l)
550 ден.
Tга за југ - Tikves (0.75l)
550 ден.
Cabernet Sauvignon CC – Tikves (0.75l)
850 ден.
Vranec CC - Tikves (0.75)
850 ден.
Merlot CC - Tikves (0.75l)
850 ден.
Cabernet Franc CC - Tikves (0.75l)
850 ден.
Grand Cuvee - Tikves (0.75l)
4,000 ден.
Plavec - Tikves (0.75l)
850 ден.
Barovo - Tikves (0.75l)
2,400 ден.
Bela Voda - Tikves (0.75l)
2,400 ден.
Cuvee - Tikves (0.75l)
1,000 ден.
Pinot Noir Lepovo – Tikves (0.75l)
2,500 ден.
Jolie Balade - Tikves (0.75l)
1,200 ден.
Vase de Pierre - Tikves (0.75l)
1,900 ден.
Cuvee - Kamnik (0.75l)
1,800 ден.
Heritage - Kamnik (0.75l)
7,500 ден.
Merlot - Kamnik (0.75l)
3,400 ден.
Signature Merlot - Kamnik (0.75l)
9,500 ден.
Ten Barrels Syrah - Kamnik (0.75l)
3,100 ден.
Ten Barrels Cabernet - Kamnik (0.75l)
3,900 ден.
Pinot Noir - Kamnik (0.75l)
1,600 ден.
Montepulciano - Kamnik (0.75l)
1,350 ден.
Winemakers - Kamnik (0.75l)
1,200 ден.
Mistika - Sopot (0.75l)
1,200 ден.
Cabernet Merlot Syrah - Sopot (0.75l)
1,200 ден.
Cabernet Barik - Sopot (0.75l)
3,400 ден.
Cabernet reserve - Sopot (0.75l)
1,500 ден.
Allure Pinot Noir - Sopot (0.75l)
2,000 ден.
Cabernet Sauvignon - Sopot (0.75l)
990 ден.
Merlot - Sopot (0.75l)
1,800 ден.
Merlot Barik - Sopot (0.75l)
2,000 ден.
Vranec - Sopot (0.75l)
1,200 ден.
Пијалоци
Кока Кола (0.5)
70 ден.
Кока Кола - Zero (0.5)
70 ден.
Schweppes (0.5)
70 ден.
Fanta (0.5)
70 ден.
Amstel (0.5)
100 ден.
Heineken (0.5)
110 ден.
Haineken (0.33l)
130 ден.
Lasko (0.5)
90 ден.
Skopsko (0.5)
90 ден.
Горска негазирана (1l)
100 ден.
Староградско (0.33l)
80 ден.
Староградско црвено (0.33l)
80 ден.
Староградско темно (0.3l)
80 ден.
Лозова ракија - Тиквеш (0.2l)
250 ден.
Фруктал негазирани сокови (0.33l)
100 ден.
Леден чај (0.33l)
100 ден.
Роса негазирана (0.75l)
100 ден.
Горска негазирана (0.33l)
40 ден.
Роса негазирана (0.33l)
50 ден.