Last Minute: 30% за одмор на Крф, Ипсос! 7 ноќевања за едно лице (09-16.07) во Eleni Studios во вредност од 7130 ден. по цена од 4991 + опција за превоз од "ТА Savana"

РАСПРОДАДЕНО

Last Minute: 30% за одмор на Крф, Ипсос! 7 ноќевања за едно лице (09-16.07) во Eleni Studios во вредност од 7130 ден. по цена од 4991 + опција за превоз од "ТА Savana"

Цена

4,991 ден.

РАСПРОДАДЕНО

Вредност

7,130 ден.

Попуст

30%

Заштеда

2,139 ден.

Купени : 2

 • Орце Николов 20

 • + 389 2 3115 826

Добивате

 • 7 ноќевања за едно лице во Eleni Studios - Крф Ипсос, цена: 7130 ден. 4991 ден.

Доплати:

 • Доплата за трето лице, цена:  3900 ден.
 • Превоз (повратен билет), цена: 4340 ден.
 • Превоз за дете (под 12 год.), цена: 3100 ден.

Услови

 • Купонот може да се искористи од 04.07.2016 до 09.07.2016
 • Купонот за оваа зделка може да го прикажете од Вашиот смарт телефон или таблет (не е задолжително печатење)! Симнете ја Grouper Android или iOS апликацијата и уживајте во купувањето!
 • Задолжително е да се информирате за слободни места во агенцијата.
 • По купувањето на купонот, потребно е да ја посетите агенцијата за да потпишете договор за патување.
 • За закуп на двокреветно студио потребно е да купите минимум 2 купони од опцијата за 7 ноќевања по лице. Максималниот капацитет е 3 лица.
 • За трето лице потребно е да купите од соодветната опција.
 • Ограничени колични (5 студиа)!
 • Сместувањето е во некоја од вилите со кои располага ТА Савана. Точната вила ќе ја дознаете еден до два дена пред тргнувањето.

Опис

Како едно од најголемите острови во јонскиот архипелаг, Кефалонија воедно претставува и едно од најинтересните остови во јонското море. Главен град на островото е градот Аргостоли, во кој воедно живее и една третина од тамошното население. Тој е одлично поврзан со сите негови делови и туристички места кои ги има на сите страни од островото. Претпоставките за потеклото на името на осторвото, водат од истоименото митолошкото суштество "Кеафалус", преку обликот на самото острово, па се до самиот факт кој вели дека тоа одсекогаш претставувало главно острово на оваа група на острови. Неговата површина зафаќа 904 км2 на која денес живеат околу 40.000 жители. На исток од Кефалонија се наоѓа позантиот остров Итака кој е одделен од него со природен морски канал во должина од 9 км и широчина од 2 до 5 км, на југ е осторвото Закинтос, а на север веќе познатата Лефкада. Климата на остовото е средоземна со долги и топли лета и благи и дождливи зини. Рељефот е воглавно карактеристичен со брдовит и стрмен предел и со не многу изобилна вегетација. Главна карактеристика се сепак убавите ували и заливи кои образуваат прекрасни и песокливи плажи. Плантажите со маслини, винова лоза, агруми и овошје се најубавите надополнувања на природно убавите предели. Археолошките локалитети сведочат за неговата богата историја која датира уште од античкото време - Микена, Римското царство, Византија, па се до Турција и владеењето на Венеција. Владеењето со островото во крајот на 18 век и припаѓало на Франција, а последни со него управувале Британците се до ослободувањето и припојувањето кон Грција во 1864 година. Меѓу најпознатите туристички места на Кефалонија, освен градот Аргостоли, на западната страна се издвојува и градот Ликсури, на Северната страна е градчето и пристаниште Фискардо, а на неговата југоисточна страна се можеби и најубавите места со песочни плажи Скала и Порос. Градот Порос е всушност и најблиската точка и поврзување со копното на Грција и со Пелопонез до кој директно се одвива траектната линија од пристаништето Килини. Мноштвото објекти за сместување центарлната поставеност која му дава непосредна близина до сите побитни места за посета и прошетки низ островото, гратчето Порос го карактеризираат како идеално место за престој и запознавање со островото. За време на престојот, задолжително, освен споменатите туристички места, би требало да се посетат и познатите локалитети како: големата пештера со прекрасните дела на природата исцртани во вековните фигури од сталагнити и сталактити, подземното езеро Мелесанина во Пановата пештера, плажата Миртос... а секако и блиските остови Итака и лефкада. Пештерата Melissani На само два километри од местото Сами, се наоѓа далеку познатата пештера Мелисани, чие подземно езеро ги остава без здив илјадниците посетители – туристи. Позната и опишана во митологијата како “пановата пештера” и денес со својата мистичност ги плени нејзините посетители. Пловењето со изнајмените чамци на весла низ нејзината внатрешност, додека погледот постојано е упатен кон големиот отвор на нејзиниот свод, впечатокот за нејзината таинственост целосно го врежува во сеќавањата на истражувачите. Пештерата Drogarati Овој природен феномен е дотолку поголем и поспецифичен, кога ќе се земе в предвид дека се наоѓа на едно од најужните острови во Европа. Дури и надворешните горештини во летниот период не го менуваат чувството на студ и подземна свежина со која се карактеризира оваа пештера. Впрочем ни многубројните фигури на Сталагнити и Сталактити не би опстанале, доколку изолацијата и внатрешноста на земјата не ги сочувале низ илјадниците години. Прошетката низ пештерата е секако незаменливо искуство. Плажата Mirtos Прекрасно дело на природата. Засечена низ високите брегови на западната страна од островото, тешко пристапна низ тесниот и со живописна панорама кон морскиот хоризонт извиткан асфалтен пат, плажата Миртос претставува вистиско откритие. Нејзиното тиркизно море, белиот песок и белите бранови, стануваат видливи уште при самото нејзино лоцирање гледајќи од висината на стрмните гребени. Чувството на стравопочит кон оваа игра на природата, станува издржливо со самата желба која се јавува за што поскоро стигнување до неа. Миговите кои се доживуваат во овој природен спој на морето и копното се едноставно речено нераскажливи.

Еleni Studios е убава градба со сопствен двор, која во својот состав вбројува десетина убаво уредени студија и апартмани за сместување на туристи. Пријатната атмосфера во зеленото опкружување на нејзиниот двор, ја дополнуваат цвеќињата и свежината на морскиот воздух. Не многу далеку оддалечена од градската плажа, вилата Елени е идеална за оние кои бараат одмор во подоцнежните вечерни часови, а сепак да се во блиската околина на центарот на Ипсос.

 

 • RO: Ноќевање
 • BB: Ноќевање со појадок
 • HB: Ноќевање со појадок и вечера
 • FB: Ноќевање со појадок, ручек и вечера
 • AI (All Inclusive): Ноќевање со појадок, ручек, вечера + екстра пакет согласно програмата
Се уште нема коментари за оваа зделка. Биди прв со твој коментар.
За да објавите коментар мора да бидете најавени. Најавете се тука.